لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۴

ايران


گروه F در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
تحت مربیگری کارلوس کی روش پرتغالی، ایران با زدن ۵گل به مالدیو و بدون دریافت هیچ گلی، مرحله مقدماتی را عالی شروع کرد اما در بازی هایی بعدی برای حفظ روند شکست ناپزیری اش با کمی مشکل روبرو شد و در نهایت آن مرحله را ۳ برد و ۳ تساوی پشت سر گذاشت.

به هر صورت با وجود کارنامه میانگین ۳ گل زده در هر بازی در مرحله قبل، دور بعدی بازی های انتخاباتی برای تیم ملی محبوب ایرانی ها دشوارتر از قبل بود.
در پنج مسابقه اول تنها توانستند ۲ بار دروازه حریف را باز کنند و دو شکست متحمل شدند و در یک بازی هم متوقف شدند و با این حساب، صعودشان به مرحله بعد به خطر افتاد.

در بازی های بعد، شاگردان کی روش هر چه داشتند رو کردند و توانستند با پشت سر گذاشتن قطر و لبنان، به بازی حساس مقابل کره جنوبی برسند و با شکست دادن آن تیم با نتیجه ۱ بر صفر، خودشان را مسافر برزیل ببیند.

پيشينه شرکت در جام جهانی
باوجود قرار داشتن در آسیا، ایران تاکنون نتوانسته است از مرحله گروهی بازی های جام جهانی بالاتر برود. در اولین حضور خود با تساوی برابر اسکاتلند تنها موفق به کسب ۱ امتیاز شدند.

در دومین حضور خود در جام جهانی، با درخشش بازیکنانی همچون علی دایی، کریم باقری و مهدی مهدوی کی و پیروزی ۲ بر ۱ مقابل ایالات متحده آمریکا، اولین برد خود در این رقابت ها را تجربه کردند.

آخرین حضور آنها در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان بود که باز در همان مرحله گروهی و تنها با کسب ۱ امتیاز از تساوی مقابل آنگولا، به خانه برگشتند.

بازيکنان کليدی
جواد نکونام، بازیکنی که به سرعت جایگاه خود را به عنوان مرکز ثقل تیم تثبیت کرده بود، توانست جای خالی مهدوی کیا را در تیم ملی ایران پر کن و همراه با مسعود شجایی، هم تیمی خودش در باشگاه اوساسونای اسپانیا، توانستند بازی خلاقانه ای از خود به نمایش بگذارد.

رضا قوچان نژاد، مهاجم تیم که در لیگ قوتبال بلژیک بازی می کند، و اشکان دژاگه بازیکن تیم فولهام انگلستان، از پدیده های جدید این تیم هستند که در کنار آندرانیک تیموریان تیم ملی ایران را متحول کرده اند.

مربی: کارلوس کی روش

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی
حضور در جام های جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، ۱۹۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان. صعود به مرحله یک چهارم نهایی بازی های المپیک ۱۹۷۶ مونترئال

ستارگان پيشين: علی دایی، خدادا عزیزی، کریم باقری، مهدی مهدوی کیا، علی کریمی

مرحله اول گروهی بازی های ايران
۱۶ ژوئن با نيجريه در ساعت ۱۶:۰۰ بوقت محلی کوريتيبا
۲۱ ژوئن با آرژانتين در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی بلو هوريزونته
۲۵ ژوئن با بوسنی و هرزگوين در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی سالوادور
XS
SM
MD
LG