لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۰

يونان


گروه C در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
تیم ملی فوتبال یونان در بازی های مقدماتی حسابی گل کرد. این تیم از ۱۰ بازی توانست ۲۵ امتیاز کسب کند. اما در دور حذفی در مقابل بوسنی هرزگوين با اختلاف یک گل باخت. ۵ برد از ۸ برد يونان با نتيجه ۰-۱ تضمين شده بود و تنها در بازی در برابر برندگان نهايی گروه G بود که با کسب تساوی بدون گل در خانه و باخت ۰-۳ در هرزه گوين چند امتياز از دست داد.

در بازی های پلی آف، شاگردان فرناندو سانتوس در برابر تيم ملی رومانی قرار گرفت که با تجربه بازی های جهانی غريبه نبود. اما برندگان جام اروپا در ۲۰۰۴ با دستيابی به يک برد ۱-۳ در خانه و تساوی ۱-۱ در بوداپست، به راحتی جايگاه خود را در بازی های برزيل تضمين کرد. سه گل از چهار گل اين دور را مهاجم آن تیم، کنستانتينوس ميتروگولو به ثمر رساند. اين بازيکن که در دور اول نيز پنج گل به ثمر رسانده بود، اکنون به عنوان بهترین مهاجم تيم يونان شناخته می شود.

پيشينه شرکت در جام جهانی
بدون شک نقطه اوج تاریخ فوتبال یونان پیروزی خیره کننده تيم ملی آن کشور در جام ملت های اروپا در سال ۲۰۰۴ در پرتغال است. اما يونانی ها در جام جهانی نسبتا دستاورد کمی داشته اند. در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا، آنها بدون گل با سه شکست در برابر آرژانتین (۴-۰)، بلغارستان (۴-۰) و نیجریه (۲-۰) مجبور به ترک بازی ها شدند.
۱۶ سال بعد، در مسابقات آفريقای جنوبی، با اين که نيجريه را با نتيجه ۱-۲ شکست دادند، اما دو باخت ۲-۰ در برابر کره جنوبی و آرژانتين باعث شد که در همان مرحله اول از دور بازی ها حذف شوند.

تحولات جاری
اتو رهاگل مربی آلمانی تيم ملی فوتبال يونان، که پيروزی ۲۰۰۴ را برای آن تیم به ارمغان آورده بود، پس از شکست در بازی های مقدماتی ۲۰۱۰، آن تيم را پس از ۹ سال ترک کرد.

جانشين او، فرناندو سانتوس، اهل پرتغال است و به نظر می رسد که شروع خوبی داشته است. او تيمش را به بازی های جام اروپا در سال ۲۰۱۲ رساند، اما با شکست در برابر آلمان در مرحله يک چهارم نهايی حذف شد.، او یونان را از سد بازی های انتخاباتی جام جهانی گذراند و راهی برزيل کرد.

بازيکنان کليدی
کاپیتان و هافبک، گئورگيوس کاراگونيس، همچنان بازيکن محوری تيم ملی یونان است؛ اما مهاجمان تیم، ديميتری سالپينگيديس و ميتروگولو، مسلما امسال نقش مهمی در جام جهانی خواهند داشت و به سانتوس گزينه های متفاوتی برای حمله خواهند داد.

سرمربی پرتغالی این تيم همچنين می تواند روی تجربه بازیکنانی مثل تئوفانيس گکاس و گئورگوس ساماراس حساب کند. ضمن آن که، عليرغم وجود گزينه های متعدد در خط حمله، اين خط دفاعی تيم يونان بود که در بازی های مقدماتی چشم ها را خيره کرد. دفاع قوی يونان در ۱۰ بازی مقدماتی، تنها ۴ گل دریافت کرد.

مربی: فرناندو سانتوس

پیشینه شرکت در مسابقات جام جهانی:
آمريکا ۱۹۹۴، آفريقای جنوبی ۲۰۱۰

ستارگان پيشين: تئودوروس زاگوراکيس، آنتونيوس نيکوپوليديس، آنجلوس باسيناس

مرحله اول گروهی بازی های يونان
۱۴ ژوئن بازی با کلمبيا در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی بلو هوريزونته
۱۹ ژوئن بازی با ژاپن در ساعت ۱۹:۰۰ بوقت محلی ناتال
۲۴ ژوئن بازی با ساحل عاج در ساعت ۱۷:۰۰ بوقت محلی فورتالزا
XS
SM
MD
LG