لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۲

غنا


گروه G در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
غنا در یکی از سخت ترین گروه های بازی های انتخابی جام جهانی در حوزه آفريقا قرار داشت، ولی با ۵ پیروزی از شش بازی در برابر قهرمانان ۲۰۱۲ آفريقا، يعنی زامبیا، لسوتو و سودان از مهلکه جان سالم به در برد. تنها شکست اين تيم در برابر زامبيا (۰-۱) در مبارزه ای بود که همه رقبايش را با ۱۵ گل در برابر ۳ گل پشت سر گذاشت.

اين نتيجه، آنها را به دور نهايی پلی آف رساند، و آنجا هم شانس زيادی نداشت، چون در برابر مصر قرار گرفت که هفت بار در گذشته قهرمان آفريقا شده بود. اما نتيجه اين بازی شگفت انگيز بود، زيرا در خانه توانست ۱-۶ مصر را شکست دهد و به امتيازی که برای رفتن به برزيل نياز داشت رسيد، و حتی شکست ۲ بر ۱ در قاهره نيز نتوانست مانع صعودش شود.

پيشينه شرکت در جام جهانی
عملکرد قابل توجه غنا در جام جهانی ۲۰۰۶ شامل شکستی بود که در مرحله گروهی مقابل تيم ملی جمهوری چک و ايالات متحده آمریکا متحمل شد. اما پس از آن، در دور دوم (حذفی) از برزيل شکست خورد و حذف شد.

تيم ملی غنا تنها تيم آفريقايی در بازی های ۲۰۰۶ بود که توانست از مرحله گروهی پایش را فراتر بگذارد. در سال ۲۰۱۰، غنا دوباره تنها تيم آفريقايی در دور حذفی بود و با شکست دادن آمریکا به يک چهارم نهايی صعود کرد. شکست غنا در اين مرحله با ضربه پنالتی از اروگوئه، احتمالا دراماتيک ترين بازی اين دوره از جام جهانی بود.

بازيکنان کليدی
چندين بازیکن از خط میانی تیم ملی فوتبال غنا از جمله بهترين هافبک های جهان هستند. اين تيم هم از تجربه بازیکنانی ماهر و قديمی مثل مايکل اسين و سالی مونتاری برخوردار است و هم از انرژی و چابکی جوانان تازه واردی نظير آندره آيوو، کوادوو آساموآ، و کوين-پرنس بوتنگ. در خط حمله، آساموا جيان نقطه حياتی تيم است که بی شک برای این که بی رقيب بودن غنا در آفريقا را به اثبات برساند، اضطراب دارد.

مربی: کويسی آپيا

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی:
يک چهارم نهايی در جام جهانی ۲۰۱۰ در آفريقای جنوبی، دوبار قهرمان جام جهانی زير ۱۷ سال ۱۹۹۱ در ايتاليا و سال ۱۹۹۵ در اکوادور، قهرمان جام جهانی زير ۲۰ سال ۲۰۰۹ مصر.

ستارگان پيشين: عابدی پله، ساموئل کوفور، ابراهيم ساندی

مرحله اول گروهی بازی های غنا
۱۶ ژوئن مسابقه با آمريکا در ساعت ۱۹:۰۰ بوقت محلی ناتال
۲۱ ژوئن مسابقه با آلمان در ساعت ۱۶:۰۰ بوقت محلی فورتالزا
۲۶ ژوئن مسابقه با پرتغال در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی برازيليا
XS
SM
MD
LG