لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

کرواسی


گروه A در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
تیم ملی فوتبال کرواسی در بازی های انتخابی فراز و نشیب های بسیاری داشت. اين تیم اروپایی حوزه بالکان، پس از ۵ برد و يک تساوی، به نظر می رسيد که حتما به برزيل سفر خواهد کرد، اما دو بازی را در خانه به اسکاتلند (۱-۰) و بلژیک (۲-۱) باخت. اما در نهایت، شروع خوب آنها بود که مقام دومی گروه را برای آنها تضمین کرد و با ۲ امتياز بالاتر از صربستان و پشت سر بلژیک قرار گرفت.

یک روز پس از آخرين بازی گروهی، ایگور استيمک از سرمربیگری تیم کرواسی کناره گرفت و جای او را بازیکن پیشین بوندسلیگا، لیگ برتر فوتبال آلمان، و بازيکن حرفه ای بين المللی، نيکو کواچ، گرفت، که تا آن زمان مسئول تیم زير ۲۱ ساله ها بود.

نيکو توانست با موفقيت تيم کرواسی را در بازی رفت و برگشت در برابر ايسلند هدایت کند، هرچند که این تیم تمام مدت تحت فشار بود. در بازی رفت، با وجودی که تيم رقيب يک نفر کم داشت، با تساوی پايان یافت، اما بالاخره در بازی برگشت، تيم کرواسی ۲ گل به ايسلند زد و نتيجه را ۰-۲ به نفع خود تمام کرد.

ماریو مندزوکيچ در اين بازی کارت قرمر گرفت، که احتمالا به معنی آن است که در نخستين بازی تيم در جام جهانی در برابر برزيل حضور نخواهد داشت.

پيشينه شرکت در جام جهانی
کروات ها در سال ۱۹۹۸ برای نخستين بار، پس از تاسیس کرواسی به عنوان کشوری مستقل، به جام جهانی راه يافتند، و در آن جام هم بخوبی درخشيدند و يکی از پدیده های رقایت های فرانسه بودند.

آنها پس از باخت ۱ بر صفر در مقابل آرژانتين، و پيروزی ۳ بر ۱ در برابر جامائيکا و برد ژاپن با نتیجه ۱ بر صفر، در مرحله گروهی پشت سر آرژانتين قرار گرفتند و به مرحله بعد صعودکردند. در يک هشتم نهايی رومانی را ۱ بر صفر بردند و آلمان را در يک چهارم نهايی با نتيجه ۰-۳ به خانه شان فرستاند. سرانجام در نيمه نهايی از تيم فرانسه که ميزبان بازی ها بود با نتيجه ۲-۱ شکست خوردند. اما اين تيم درخشان در بازی رده بندی هلند را با نتيجه ۱-۲ شکست داد و به مقام سومی جام جهانی رسيد.
در مقايسه با این دوره، کروات ها در دو دوره بعدی جام جهانی کارنامه نااميد کننده ای داشتند، زيرا در هر دو جام در همان ابتدا حذف شدند.

تحولات جاری
با وجود عدم حضور در دور نهایی رقابت های جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، تيم کرواسی رقيب سرسختی برای هر تيم ديگری خواهد بود. هدف کروات ها پس گرفتن روزهای شکوه اواخر دهه ۱۹۹۰ و لحظات بياد ماندنی بازی های نسل طلايی است. از آنجا که بسياری از بازيکنان اين تيم برای باشگاه های حرفه ای بريتانيا و آلمان توپ می زنند، دليلی برای ناکامی در بازی های برزيل وجود ندارد.

بازيکنان کليدی
کاپیتان با تجربه داريو سرنا یک رهبر بالفطره است، و تيم هميشه می تواند بر روی بازیکنان بازی سازی مانند لوکا مودریچ و نیکو کرانچار تکيه کند. کواچ همچنين بر روی کادر گران قیمت بين المللی متشکل از مهاجمانی مثل ادواردو، ايويکا اوليچ، نیکیتا يلاويچ، و ماريو مندزوکيچ نظارت می کند.

مربی: نيکو کواچ

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی:
مقام سوم در بازی های جام جهانی ۱۹۹۸ در فرانسه.

ستارگان پيشين: داوور سوکر، زونيمير بوبان، روبرت پروسينکی

مرحله اول گروهی بازی های کرواسی
۱۲ ژوئن با برزيل در ساعت ۱۷:۰۰ بوقت محلی سائو پائولو
۱۸ ژوئن با کامرون در ساعت ۱۸:۰۰ بوقت محلی مانائوس
۲۳ ژوئن با مکزيک در ساعت ۱۷:۰۰ بوقت محلی رسيف
XS
SM
MD
LG