لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۱

شيلی


گروه B در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
پس از آن که شيلی در بازی های مقدماتی توانست ۱۲ امتياز از ۱۸ امتیاز اول را به خود اختصاص دهد، سه شکست پی در پی را متحمل شد که پايانی بود برای فعالیت سرمربی آرژانتینی آن تیم، کلودیو بورگی.

جای او را هموطن ديگرش، خورخه سامپائولی گرفت، هر چند در آغاز فعالیت خود در تیم ملی شیلی، در برابر پرو آغاز بدی داشت. با این حال، اين شکست نقطه عطفی برای شیلی در بازی های مرحله انتخابی بود، چرا که پس از آن با ۵ پيروزی و يک تساوی در ۶ بازی بعدی، بهترین بازی های خود را در تاريخ بازی های مقدماتی جام جهانی ارايه دادند و برای نخستين بار، دو بار پياپی روانه جام جهانی شدند.

شيلی تحت مدیریت سامپائولی به يک تيم مهاجم تبدیل، تا آنجا که فقط يک تيم ملی ديگر توانست بيش از مجموع ۲۹ گل آنها در بازی های مقدماتی، گل بزند. با این حال، آنها همچنين ۲۵ گل هم خوردند، که بيش از تعداد گل خورده تيم هايی است که در آن حوزه بطور مستقیم به جام جهانی راه يافتند.

پيشينه شرکت در جام جهانی
شيلی تاکنون ۸ بار در بازی های جام جهانی شرکت کرده است، و از اين نظر همتراز اروگوئه در رتبه چهارم کشورهای آمريکای جنوبی است. بهترين عملکرد تيم ملی شيلی در جام جهانی ۱۹۶۲ بود که ميزبانی بازی ها را نيز بر عهده داشت. در ۵ جام جهانی ديگر، تيم ملی نتوانست از مرحله اول گروهی عبور کند، در حالی که در ۱۹۹۸ در فرانسه و در ۲۰۱۰ در آفريقای جنوبی به یک هشتم نهایی رسيد و هر دو بار، تیم ملی برزيل بود که آرزوهايش را بر باد داد.

بازيکنان کليدی
الکسیس سانچز و ادواردو وارگاس در خط حمله، و ماتیاس فرناندز و آرتورو ویدال هافبک های تهاجمی در خط میانی، از جمله مردان تهاجمی تيمی هستند که هر يک از بازیکنان آن توانایی بازی در نقطه زمین را دارند. البته نباید بازی های بازیکنان با تجربه ای مانند کلودیو براوو، گری مدل و خورخه والديويا، و یا ستاره های در حال ظهوری مثل ژان بوسيژور و مارسلو دیاز را فراموش کرد.

مربی: خورخه سامپانولی

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی:
مقام سوم جام جهانی ۱۹۶۲ در شيلی، مقام سوم در جام جهانی زير ۱۷ سال ۱۹۹۳ در ژاپن، مقام سوم جام جهانی زير ۲۰ سال کانادا در ۲۰۰۷، مقام سوم در مسابقات المپيک مردان در سال ۲۰۰۰ سيدنی.

ستارگان پيشين: الياس فيگوروآ، ايوان زامورانو، مارسلو سالاس

مرحله اول گروهی بازی های شيلی
۱۳ ژوئن با استراليا در ساعت ۱۸:۰۰ بوقت محلی سوئيآبا
۱۸ ژوئن با اسپانيا در ساعت ۱۶:۰۰ بوقت محلی ريودوژانيرو
۲۳ ژوئن با هلند در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی سائو پائولو
XS
SM
MD
LG