لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

کامرون


گروه A در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
کامرون در دور نخست بازی های مقدماتی با ليبی، کنگو و توگو هم گروه شد، گروهی که تيم تعيين کننده ای نداشت و هر چهار تيم از شانس کمابيش برابری برای صعود برخوردار بودند. این تیم در بازی با توگو باخت، اما بعدا اين باخت با تجديدنظر داوران به برد تبديل شد، چون يکی از بازيکنان توگو با وجود این که از شرکت در بازی ممنوع شده بود، به ميدان رفت و بازی کرد.

در بازی آخر اين گروه، کامرون ليبی را با نتيجه ۰-۱ شکست داد و از مجموع شش بازی ۱۳ امتياز بدست آورد. در دور نهايی پلی آف، کامرون بخوبی از عهده شکست دادن تونس برآمد. بازی رفت با نتيجه تساوی بدون گل راه برای بازی برگشت و نتيجه ۱-۴ هموار کرد و به اين ترتيب شاگردان وولکر فينک صلاحيت ورود به بازی های برزيل را کسب کردند.

پيشينه شرکت در جام جهانی
شاید هیچ تیم ديگری به اندازه کامرون برای تغيير برداشت ها در مورد فوتبال آفريقا تلاش نکرده باشد. با اين که ملی پوشان کامرون از دور اول گروهی در جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانيا بالاتر نرفتند، اما حذف آنها در کمال سربلندی و بدون شکست صورت گرفت، زيرا هر سه بازيشان در برابر پرو و لهستان (۰-۰) و ايتاليا (۱-۱) را با تساوی به پايان بردند.

هشت سال بعد، آنها نام کامرون را در تاريخ فوتبال جهان با شکست آرژانتين در بازی افتتاحیه و بويژه به عنوان اولين تيم آفريقايی که بر اثر گل های مهاجم افسانه ای خود، روژه ميلا، توانست به يک چهارم نهایی راه یابد به ثبت رساندند. این صعود پیروزمندانه، پس از حذف در مرحله گروهی رقابت های ۱۹۹۴، ۱۹۹۸، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰ تاکنون بهترين عملکرد کامرون بوده است.

بازيکنان کليدی
کلاس بازی تهاجمی ساموئل اتوئو در سطح جهانی است، اگر چه اين شخصيت کاريزماتيک، که همچنان در مقام کاپيتان تيم انجام وظيفه می کند و سابقه بازی در باشگاه چلسی نيز دارد، بارها تيم ملی را ترک کرده و سپس به آن برگشته است.
نيکولاس انکولو، بنوئيت آسو-اکوتو، و آريلين چدجو نقش حياتی در خط دفاع دارند و در پست هافبک، این تيم از وجود ستارگانی چون الکس سانگ، جين مکون، و استفان امبيا، در قلب تيم، بهره می برد.

مربی: وولکر فينک

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی:
يک چهارم نهايی در جام جهانی ۱۹۹۰ در ايتاليا، قهرمان فوتبال المپيک سال ۲۰۰۰ در سيدنی.

ستارگان پيشين: روژه ميلا، مارک-ويوين فو، ريگوبرت سانگ

مرحله اول گروهی بازی های کامرون
۱۳ ژوئن با مکزيک در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی ناتال
۱۸ ژوئن با کرواسی در ساعت ۱۸:۰۰ بوقت محلی مانائوس
۲۳ ژوئن با برزيل در ساعت ۱۷:۰۰ بوقت محلی برازيليا
XS
SM
MD
LG