لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۰

بلژیکچگونه به جام جهانی راه يافت
بلژیک که چند سالی است در تلاش برای رسیدن به وضعیتی بهتر بوده، بالاخره توانست به لطف نسل طلایی که قابلیت‌های رویارویی با چالش‌های مختلف فوتبال را دارند، بخش عمده‌ای انتظارات را برآورده کند و بازیکنان تیم ملی فوتبال بلژیک، که به «شیاطین سرخ» معروف هستند، در گروه A رقابت‌های انتخابی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ در حوزه اروپا و با قرار گرفتن در صدر گروه و بالاتر از کرواسی، صربستان و اسکاتلند، این ادعا را به اثبات رساندند.

پيشينه شرکت در جام جهانی
به عنوان یکی از بنیانگزاران فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، بلژیک در ۱۱ دوره از مرحله نهایی بازی‌های جام جهانی حضور داشته است. در مرحله گروهی بازی‌های سال ۱۹۹۸ با سرمربیگری ژرژ لیکان که برای نخستین بار هدایت تیم ملی فوتبال آن کشور را به عهده داشت، در رتبه سوم گروه جای گرفت و از صعود به مرحله بعد باز ماند؛ اما چهار سال بعد در جام جهانی در سال ۲۰۰۲ در جمع ۱۶ تیم صعودکننده به مرحله یک هشتم نهایی قرار گرفتند و اما در مقابل برزیل، که قهرمان آن دوره شد، کم آوردند و از دور رقابت‌ها حذف شدند.
از جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک، که بلژیک تا مرحله نیمه نهایی پیش رفت، هیچیک از تیم‌های ملی آن کشور تاکنون نتواسته اند عملکرد بهتری از خود نشان دهند.

بازيکنان کليدی
روی کاغذ، بلژیک می تواند مجموعه‌ای از ستارگانی باشد که در پراعتبارترین لیگ‌های فوتبال جهان توپ می زنند. ویژگی بارز استعدادهای بلژیکی، قدرت تهاجمی آنهاست و ناصر چادلی شاخص‌ترین بازیکن از این نظر است که در خط حمله بازی می‌کند. رومرو لوکاکا، کوین بروئین، تیبات کورتو و توبی آلدرویرلد آخرین ستارگانی هستند که به جمع بازیکنان باسابقه آن تیم مثل وینسنت کمپانی، توماس ورمالن، اکسل ویتسل، مورن فلینی و استیون دفور پیوسته‌اند.

سرمربی
مارک ویلموتس

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی
مقام چهارم رقابت‌های جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک، قهرمان بازی‌های فوتبال المپیک ۱۹۲۰ آنتورپ

ستارگان پيشين
انزو شیفو، ژان ماری فاف، مارک ویلموتس


۱۷ ژوئن با الجزاير در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی بلو هوريزونته
۲۲ ژوئن با روسيه در ساعت ۱۶:۰۰ بوقت محلی ريودوژانيرو
۲۶ ژوئن با کره جنوبی در ساعت ۱۷:۰۰ بوقت محلی سائو پائولو
XS
SM
MD
LG