لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

فساد دولتی در جهان رو به افزایش است


فساد دولتی در جهان رو به افزایش است
فساد دولتی در جهان رو به افزایش است

یک سازمان بین المللی مبارزه با رشوه خواری می گوید فساد در سراسر جهان رو به گسترش است و بررسی هایی که در ۸۶ کشور انجام گرفته نشان می دهد از هر چهار نفر یک نفر در سه سال گذشته رشوه پذیرفته است.

یافته های سازمان «شفافیت بین الملل» در برلن، روز پنجشنبه همزمان با روز بین المللی مبارزه با فساد، که سازمان ملل متحد تعیین کرده، منتشر شد.

در گزارش سالانه گفته می شود نظریات عمومی در مورد روند فساد در اروپا و آمریکای شمالی بسیار منفی است، در آنجا تاثیر گذاری بحران مالی جهانی همچنان بر برداشت های مردم نسبت به فساد ادامه دارد. گزارش حاکی است ۷۳ درصد اروپاییان و ۸۶ درصد آمریکاییانی که از آنها سئوال شد بر این گمانند که فساد رو به افزایش است.

نظر سنجی نشان می دهد فقرا و جوانان بیش از دیگر قشرهای جامعه از رشوه و اخاذی رنج می برند، و تنگدستان بابت دریافت سرویس های اولیه، مانند برق و آب، خدمات پزشکی و آموزش، احتمالا دو برابر بیشتر از ثروتمندان رشوه می پردازند.

گزارش توصیه می کند کشورها برای بازگردان سریع اموال مسروقه که در بانک هایشان پیدا می شود، یا شرکت ها و افراد در اختیار دارند، قوانین و مکانیسم هایی فراهم آورند.

در گزارش آمده است تقریبا نیمی از ۹۱ هزار و ۵۰۰ نفری که از آنها در این مورد سئوال شده گفته اند برای پرهیز از روبرو شدن با مشکل با مقامات رشوه پرداخته اند. گزارش یادآور می شود دریافت رشوه در میان افراد پلیس و مقامات قضایی از سال ۲۰۰۶ تقریبا دو برابر شده است.

در واشنگتن، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه کشورهای گروه ۲۰ را به دلیل تصویب طرح عملی مبارزه با فساد در ماه گذشته ستود. او گفت فساد رسمی از رشد اقتصاد جلوگیری می کند، به اعتماد عمومی به دموکراسی صدمه می زند و توانایی ملت ها را برای کار در یک جهان به هم پیوسته کاهش می دهد.

XS
SM
MD
LG