لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

تغییر در جدول بهترین گذرنامه‌های جهان؛ آلمان از سنگاپور جلو زد


در این فهرست پاسپورت آمریکایی با آمار سفر به ۱۷۳ کشور بدون ویزای اولیه، در رده پنجم قرار دارد.
در این فهرست پاسپورت آمریکایی با آمار سفر به ۱۷۳ کشور بدون ویزای اولیه، در رده پنجم قرار دارد.

گذرنامه کشور سنگاپور که تاکنون نیرومندترین و معتبرترین گذرنامه دنیا محسوب می شد، جایگاه خود را از دست داد و گذرنامه آلمانی جای آن را گرفت.

به گزارش «بیزینس اینسایدر»، گزارش سال ۲۰۱۸ شرکت پژوهشی «هنلی» که فهرست اعتبار گذرنامه ها را مطالعه و منتشر می کند، این جابجائی را اعلام کرد. پنج سال متوالی است که آلمان جزو صدر فهرست «هنلی» بود.

«هنلی » برای انتخاب میزان اعتبار گذارنامه، رده کشورهائی را که «سازمان بین المللی ترابری هوائی» تهیه می کند و شامل بزرگترین و جامع ترین مجموعه اطلاعات مسافرتی است، در نظر می گیرد.

در این فهرست پاسپورت آمریکایی به همراه کشورهایی چون پرتغال، ایرلند، کره جنوبی با آمار سفر به ۱۷۳ کشور بدون ویزای اولیه، در رده پنجم قرار دارد.

شهروندان آلمان اکنون می توانند از ۱۷۷ کشور دنیا بدون نیاز به روادید دیدن کنند. به موجب گزارش تازه، این شمار یک کشور بیش ار سال ۲۰۱۷ است.

در اکتبر ۲۰۱۷ ، یک فهرست دیگر تحت عنوان «رده بندی جهانی قدرت گذرنامه» که به وسیله شرکت مشاوره مالی «آرتون کاپیتال» تهیه می شود، سنگاپور را به عنوان دارنده قدرتمند ترین گذرنامه در جهان معرفی کرد اما آلمان از آن زمان مدعی جایگاه نخست شد و گفت که گذرنامه اش حقیقتاً نیرومندترین در دنیاست.

پس از سنگاپور و آلمان ، دانمارک ، فنلاند ، فرانسه ، ایتالیا ، ژاپن ، نروژ ، سوئد و انگلستان معتبرترین گذرنامه ها را دارند.

از سوی دیگر پاکستان، سوریه، عراق و افغانستان برای دومین سال پیاپی در قعر جدول هستند و می توانند فقط از ۳۰ کشور یا کمتر بدون روادید دیدن کنند. گذرنامه جمهوری اسلامی ایران نیز با دسترسی به ۳۶ کشور، در رتبه ۹۶ قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG