لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۴

گزینش استیوی واندر به عنوان سفیر صلح سازمان ملل متحد


گزینش استیوی واندر به عنوان سفیر صلح سازمان ملل متحد
گزینش استیوی واندر به عنوان سفیر صلح سازمان ملل متحد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، ضمن معرفی «استیوی واندر» (Stevie wonder) خواننده و آهنگساز معروف آمریکایی به عنوان تازه ترین سفیر صلح این سازمان گفت: «ما همه می دانیم و آگاه هستیم که استیوی واندر یک نابغه عالم موسیقی است که ترانه هایش در طول سال ها به میلیون ها تن از مردم سراسر جهان امیدواری داده و لذت بخشیده است. او هم چنین یکی فرد بشردوست است که همواره برعلیه نفاق و جدائی بین سیاه پوستان و سفید پوستان آفریقایی جنوبی جنگیده و علاوه بر آن او یکی از حامیان همیشگی کمک به کودکان محتاج و افراد ناتوان بوده است.»

در روزی که به عنوان «روزجهانی معلولین» شناخته می شود، دبیرکل سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در نیویورک به استیوی واندر این ابرستاره موسیقی آمریکا در نقش تازه او به عنوان سفیر صلح خیرمقدم گفت اما پیام مهم و اساسی دیگر این گردهمایی جلب توجه همگان به مسئله معلولیت جسمی بود. بیش از ۱۰ درصد از کل جمعیت امروز جهان را افرادی با معلولیت جسمی و روحی تشکیل می دهند. این افراد اغلب با مشکلات و مسائل چالش آمیزی که این معلولیت ها برای آن ها به همراه دارد روبروهستند.

بان کی مون در نطقی که به مناسبت روزجهانی معلولین ایراد کرد بر روی این مسلئه تاکید کرد که این معلولیت های جسمی کیفیت زندگی افراد را در گوشه و کنار جهان تحت تاثیر قرار می دهد: «امروزه در جهان ازهر چهار نفر، یک نفر از نوعی معلولیت جسمی رنج می برد و این مسئله ای است که می تواند هر آن برای هریک از ما هم اتفاق بیافتد.»

او افزود ازدست دادن یکی از حواس پنجگانه نه تنها بر روی فرد علیل اثرات ناگواری باقی می گذارد بلکه زندگی یک یک اعضای خانواده، مراقبان و افرادی که در اطراف این فرد هستند را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. او در ادامه این سخنان گفت این معلولین در شرایط بسیار دشواری قرار دارند واغلب آنان جزو فقیرترین افراد به شمار می روند که معلولیت های جسمی آنان را درشرایط انزوا و کناره گیری از جامعه قرار داده است. اما همین افراد پس از یک دوران توان بخشی دگرگون می شوند و زندگی شان برای همیشه عوض می شود.

بان کی مون سپس رسما گزینش استیوی واندر، خواننده و آهنگساز مستعد و پرتوانی که ازکودکی نابینا بوده است را به عنوان سفیر صلح و دوستی سازمان ملل متحد اعلام کرد.

استیوی واندر پس از این معرفی در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که امیدوار است تا افرادی که از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردارند به کمک افراد علیل و ناتوان برخیزند و درهای بسته ای که در مقابل آنان وجود دارد را باز کنند: «من امیدوارم که همه مردم آن دید مثبتی که لازمه ایجاد امکانات برای بسیاری از معلولین است را پیدا کنند و ببینند و بدانند که در دنیایی که حتی فقط یک نفر از افراد آن علیل باشد و توانایی لازم برای گذران زندگی را نداشته باشد بقیه افراد نمی توانند آسوده خاطر و بی اعتنا به این مسئله زندگی کنند.»

استیوی واندر در ادامه این سخنان گفت: «بزرگ ترین ناتوانی جسمی و روحی یک فرد این است که برای دیگراعضای جامعه بشری اهمیتی قائل نشود. بنابراین من امیدوارم که هر یک از مردم دنیا و یک یک رهبران جوامع بشری بکوشند تا ازاین جهان، جهانی بهتربرای همه افرادی که درآن زندگی می کنند بسازند.»

استیوی واندر به خبرنگاران گفت که او از معروفیت خود برای بیان این افکار استفاده خواهد کرد و موسیقی خود را دراختیار این هدف والا و مهم خواهد گذاشت. او گفت که کوشش خواهد کرد تا با آگاه ساختن افراد از امکانات و تکنولوژی جدیدی که در راه از بین بردن بسیاری از ناتوانی های جسمی وجود دارد کیفیت بهتری به زندگی این معلولین ببخشد. اوهم چنین امیدواراست تا تعداد بیشتری از افراد بتوانند از این وسائل و امکانات تازه دراقصی نقاط جهان استفاده کنند.

گروه کثیری از بچه های مدارس نیویورک هنگام خروج استیوی واندر ازمقر سازمان ملل متحد در این شهر به استقبال او شتافتند و به طور دستجمعی یکی از معروف ترین ترانه های این خواننده محبوب را درمقابل ساختمان سازمان ملل خواندند. استیوی واندر سپس به این کودکان پیوست و به همراه آنان ترانه هایی اجرا کرد.

XS
SM
MD
LG