لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۲

پیام های شخصیتهای جهانی درباره روز زن


پیام های شخصیتهای جهانی درباره روز زن
پیام های شخصیتهای جهانی درباره روز زن

بان کی مون – دبیرکل سازمان ملل متحد- در بیانیه ای به مناسبت روزجهانی زن می گوید راه درازی تا برخورداری زنان و جهان از حقوق برابر با مردان، درپیش است. وی می افزاید که این نابرابری، به ویژه در مناطق روستایی – که حدود یک چهارم جمعیت جهان درآنها به سر می برند- چشمگیرتر است.

آقای بان در پیام تبریکی به زنان جهان- که برصفحۀ نخست تارنمای سازمان ملل دیده می شود- گفته است: «دولتها، جوامع مدنی و بخش خصوصی را به سپردن تعهد به اجرای برابری جنسی و تقویت زنان ترغیب می کنم؛ آنچه یکی از حقوق اساسی انسانی است و نیز، نیرویی است به نفع همگان.»

ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز به بهانۀ روز هشت مارس، دولتها را به برداشتن گامهایی بلندتر در راستای احقاق حقوق زنان بردارند . وی افزود عدم بهره برداری از قابلیت زنان یک مشکل جهانی است.

در آمریکا، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه و میشل اوباما، همسر رئیس جمهوری، روز جهانی زن را - به شکلی که مألوف هرسال است- با اهدای جایزۀ شجاعتِ وزارت خارجه به زنان ۱۰ کشور، از جمله افغانستان، پاکستان، برمه، سودان و کامبوج ، گرامی می دارند. برندگان دیگراین جایزه، زنانی از لیبی، عربستان سهودی، مالدیو، ترکیه و برزیل هستند.

XS
SM
MD
LG