لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۵

نگاهی به حضور چشمگیر زنان در هشتاد و سومین دوره اهدای جوایز اسکار


نگاهی به حضور چشمگیر زنان در هشتاد و سومین دوره اهدای جوایز اسکار
نگاهی به حضور چشمگیر زنان در هشتاد و سومین دوره اهدای جوایز اسکار

هشتاد و سومین مراسم اسکار در روز یکشنبه ٢٧ فوریه بهترین های سینمای آمریکا را معرفی کرد. در این مراسم که در آن فیلم های زیادی به رقابت پرداختند زنان مانند همیشه نقشی پر رنگ داشتند. از جمله فیلم های تحسین شده در مراسم اسکار امسال، فیلم قوی سیاه بود که کاملا بر موضوع و محور زن می چرخید و در نهایت اسکار بهترین بازیگر زن را نیز نصیب ستاره اول آن «ناتالی پورتمن» کرد.

در جوایز اسکار امسال جمعا هفت زن مجسمه طلایی اسکار را تصاحب کردند که در مقایسه با سال گذشته یک اسکار بیشتر بود. اما حضور این زنان در مراسم اسکارامسال هم مانند سال های گذشته چشمگیر و با شکوه بود.

ناتالی پورتمن برنده جایزه گلدن گلاب ، اسکار بهترین بازیگر زن را نیز برای فیلم قوی سیاه دریافت کرد. شاید بتوان گفت قوی سیاه تنها فیلم نامزد جایزه اسکار بود که داستان آن تماما بر محور موضوع زن می چرخید. این فیلم ماجرای بالرینی جوان و درگیری های ذهنی است که او با ایفای نقش خود در باله دریاچه قو دارد.

ملیسا لی برنده اسکار بازیگر نقش دوم زن برای فیلم «مشت زن» بود. فیلمی بر اساس داستان زندگی مردی بوکسور که مادر و دوست دخترش در رسیدن به موفقیت های او نقشی مهم دارند. گرچه این فیلم درباره زندگی یک مرد است اما داستان تنها به دلیل وجود این زنان اتفاق می افتد. ایمی ادمز دیگر بازیگر فیلم مشت زن نیز نامزد دریافت جایزه اسکار بود.

سوزان بی یر دانمارکی دیگر زنی بود که جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی (غیر زبان انگلیسی) را برای کارگردانی فیلم «در جهانی بهتر» را دریافت کرد. این فیلم جایزه گلدن گلوب را نیز دریافت کرده است.

کارن اوهارا به همراه رابرت استرومبرگ اسکار بهترین گروه طراحی صحنه را برای طراحی عظیم و منحصر به فرد فیلم آلیس در سرزمین عجایب از آن خود کردند . به عقیده منتقدان طراحی صحنه های این فیلم از نقاط قوت آن به شمار می رود.

کالین آتوود اسکار بهترین طراحی لباس را برای فیلم آلیس در سرزمین عجایب به کارگردانی «تیم برتن» دریافت کرد . کالین تاکنون ٩ بار نامزد دریافت این جایزه شده و تاکنون ٣ بار این جوایز را از آن خود ساخته است. آتوود یکی از پر افتخارترین طراحان لباس سینمای هالیوود به شمار می رود.او برای طراحی لباس فیلم های برنده اسکاری چون «شیکاگو» و فیلم «گیشا» به کارگردنی استیون اسپیلبرگ دریافت کرده است.

اودری مارس به همراه چارلز فرگسون اسکار بهترین فیلم مستند سال را برای فیلم «کار داخلی» Inside Job دریافت کرد. این فیلم درباره مسئولان بحران های مالی اخیردر آمریکا بود.

لورا هرشبرگ ، زن دیگری است که اسکار بهترین صدابرداری را برای فیلم «آغاز» دریافت کرد.

گذشته از این هفت زن که جایزه اسکار را دریافت کردند «آن هاتووی» بازیگر مشهور هالیوود به همراه «جیمز فرانکو» مجریان برنامه امسال بودند. آن هاتووی جوان ترین مجری اسکار در طول تاریخ ٨٣ ساله آن به حساب می آمد.

XS
SM
MD
LG