لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

نقش کلیدی زنان جمهوریخواه در انتخابات آمریکا


نقش کلیدی زنان جمهوریخواه در انتخابات آمریکا
نقش کلیدی زنان جمهوریخواه در انتخابات آمریکا

طبق ظرسنجی ها در انتخابات سنا، شارون اَنجل نامزد جمهوریخواهان از ایالت نوادا رقابت تنگاتنگی با هَری رید رهبر اکثریت دمکرات ها در سنا دارد

نامزدهای زن حزب جمهوریخواه توجه بسیاری از رسانه ها در رقابت های انتخاباتی کنگره و فرمانداری ها در سراسر ایالات متحده را به سوی خود جلب کرده اند. نظرسنجی ها نشان می دهد، تنها چند روز به زمان برگزاری انتخابات شارون اَنجل نامزد جمهوریخواهان از ایالت نوادا برای سنای آمریکا، رقابت تنگاتنگی با هَری رید رهبر اکثریت دمکرات ها در سنا دارد. اََنجل به دلیل نرمش هَری رید در مسئله مهاجرت غیرقانونی و همچنین تصویب برنامه های پرهزینه دولت به شدت به او حمله کرده است.«بیدار شو، هری رید ، تو باید درک کنی که ما در تأمین اجتماعی مشکل داریم.»

اَنجل یکی از چند نامزد برجسته زنی است که جنبش «تی پارتی» جمهوریخواهان را براه انداخته اند. جنبشی که حامی دولتی کوچکتر، ارتشی قدرتمند تر و مالیات کمتر است. مایکل اوبراین نویسنده روزنامه «دِ هیل» می گوید «آنان مانند اَنجل در نوادا یا کریستین اودانِل در دلوور تمایل دارند بسیار محافظه کار باشند. آنان نسل جدیدی از رهبران زن در حزب جمهوریخواه هستند که سارا پیلین فرماندار سابق آلاسکا به شکل غیر رسمی رهبرشان است. »

کریستین اودانِل نامزد جمهوریخواه سنا از ایالت دلوور می گوید« رسانه ها، من و دیگر نامزدهای جنبش تی پارتی را تندرو می خوانند و برخوردی غیر منصفانه دارند. ولی ما خود را مردمی می دانیم.» سارا پیلین فرماندار سابق آلاسکا و شخصیت محبوب جنبش تی پارتی از جمعی از نامزدهای زن جمهوریخواه حمایت کرده است. او در توصیف قدرت زنان از صفت «ماده خرس گریزلی» استفاده می کند.

میشل برنارد از انجمن زنان مستقل که یک گروه پژوهشی غیر حزبی است، می گوید « این گروه از نامزدهای زن، متفاوت هستند چرا که آنان تنها به همجنسان خود نپرداخته اند و از زنان نمی خواهند که به دلیل زن بودن به آنان رأی بدهند بلکه ما امروز زنانی را می بینیم که در مبارزات انتخاباتی خود از مسائلی نظیر اقتصاد ،تحصیل ، فقر ، رفاه، امنیت ملی و تروریسم حرف می زنند. ما سرانجام زمانی به این نقطه رسیدیم که جامعه آمریکا مسائل زنان را از مردان جدا نمی بیند. به همین دلیل زنان امروز در صدر فهرست انتخابات در سراسر کشور قرار دارند.»

برنارد می گوید: « ممکن است سارا پیلین الهام بخش جمعی از این نامزدهای زن باشد اما به نظر او زنان سالها پیش از حضور سارا پیلین در عرصه سیاست و در رقابتهای انتخاباتی حضور داشته اند.»

دیوید هاوکینگز مدیر مسئول هفته نامه سی کیو یا فصلنامه کنگره هم معتقد است «دو سال پیش جمهوریخواهان برای اولین بار در عرصه ملی یک زن را نامزد معاون اولی ریاست جمهوری کردند» سارا پیلین اولین زن جمهوریخواهی بود که در عرصه ملی انتخاب شد.

به گواه آمار زنان پنجاه و یک درصد جمعیت ایالات متحده را تشکیل می دهند. با این حال تنها ۱۷ درصد نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان آمریکا زن هستند. اما هاوکینگز می گوید« شمار زنان کنگره در انتخابات پیش رو در دوم نوامبر افزایش خواهد یافت.»

در انتخابات امسال ممکن است جمعی از نمایندگان زن کنگره نظیر باربارا باکسر و بلانش لینکولن سناتور ایالت آرکانزاس و از رؤسای کمیته های قدرتمند کنگره آمریکا ، کرسی های خود را از دست بدهند. اگر جمهوریخواهان در انتخابات پیروز شوند و اکثریت مجلس نمایندگان را در دست گیرند، احتمالا نانسی پلوسی دموکرات را که نخستین زن رییس این مجلس بوده را برکنار خواهند کرد.

میشل برنارد معتقد است « اگر نامزدهای زن در انتخابات امسال بازنده شوند به دلیل جنسیت شان نخواهد بود. زیرا نظرسنجی اخیر از هزار رأی دهنده مستقل نشان می دهد که رأی دهندگان از هر دو حزب اصلی آمریکا ناراضی هستند. در این میان شاید برخی از نمایندگان زن باسابقه کنگره باید خود را آماده کنند تا صندلی خود را به نامزدهایی از موج جدید زنان واگذار کنند .»

XS
SM
MD
LG