لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

راهپيمايی زنان در کراچی برای حقوق مساوی


راهپيمايی زنان در کراچی برای حقوق مساوی
راهپيمايی زنان در کراچی برای حقوق مساوی

کراچی، بزرگترين شهر پاکستان شاهد راهپيمايی صدها هزار نفر از زنانی بود که خواهان حقوق يکسان و برابر با مردان هستند. اين راهپيمايی، بزرگترين حرکت سياسی زنان در تاريخ پاکستان قلمداد می شود.

راهپيمايی روز شنبه شهر کراچی تحت عنوان «زنان قوی، پاکستان مقتدر» به دعوت حزب قوم متحد پاکستان، حزب سياسی مدافع حقوق زنان برگزار شد.

بنابر ادعای اين حزب، بيش از ۵۰۰ هزار زن در پاسخ به اين فراخوان در مقابل آرامگاه محمد علی جناح، بنيانگذار پاکستان گرد آمده بودند، در حالی که رسانه های محلی آمار شرکت کنندگان را نزديک به يک ميليون اعلام کرده اند.

بسياری از زنان پرچمهای سه رنگ حزب قوم متحد را با خود حمل می کردند و در حمايت از الطاف حسين، رهبر حزب شعار می دادند، که از ۲۰ سال پيش تا کنون به نشانه اعتراض به دولت پاکستان در لندن به سر می برد.

الطاف حسين در تمام مدت راهپيمايی روز يکشنبه با تلفن در راهپيمايی سخنرانی می کرد. وی در اين راهپيمايی که مضمون اصلی آن رهايی و اقتدار زنان بود گفت پاکستان با اقتدار بخشيدن به زنان خود می تواند به يکی از مقتدرترين کشورهای جهان تبديل شود.

الطاف حسين قوانين موسوم به قوانين سياه را که عليه زنان قربانی قتلهای ناموسی و خشونتهای خانوادگی اعمال می شود، محکوم کرد.

زنان پاکستان به ندرت قادر به شرکت در صحنه سياسی کشور هستند و در موارد خشونتهای خانوادگی و قتلهای ناموسی از حمايت قانون برخوردار نيستند.

يکی از شرکت کنندگان در راهپيمايی گفت، تنها راه پيشرفت، سپردن مسئوليتها و نقشهای بزرگتر و بيشتر به زنان است؛ وی افزود، کشورهای مقتدرتر زنان قوی تری دارند.

حزب قوم متحد پاکستان مدعی است هدفش، مبارزه با قوانين ناعادلانه و دفاع از صدای زنان در صحنه سياسی و اجتماعی پاکستان است.

XS
SM
MD
LG