لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

اعتراض اتحاديه اروپا به بازداشت های خودسرانه زنان در ايران


اعتراض اتحاديه اروپا به بازداشت های خودسرانه زنان در ايران
اعتراض اتحاديه اروپا به بازداشت های خودسرانه زنان در ايران

کاترين آشتون، مسئول روابط خارجی اتحاديه اروپا، با انتشار بيانيه ای در روز چهارشنبه ۵ ماه ژوئیه از طرف کليه کشورهای عضو، ضمن ابراز نگرانی عميق در رابطه با بازداشت های خودسرانه گروهی از چهره های شناخته شده زنان در هفته های اخير، از مقام های حکومت جمهوری اسلامی خواست بر اساس تعهدات بين المللی شان، حق آزادی بيان را برای کليه شهروندان ايرانی محترم شمارند. در اين بيانيه خانم اشتون خواستار آزادی کليه خبرنگاران، هنرمندان، فعالان حقوق زنان، وکلای مدافع که در زندان های ايران بسر می برند شده است.

در بيانيه اخير مسئول روابط خارجی اتحاديه اروپا به ويژه به بازداشت و زندانی شدن مريم مجد، عکاس خبرنگار؛ مهناز محمدی، فيلمساز؛ زهرا يزدانی روزنامه نگار؛ مريم بهرمن و منصوره بهکيش که هر دو از فعالان حقوق زنان می باشند، اشاره شده است. در اين بيانيه خانم آشتون گفته است: «من عميقا نگران بازداشت بسياری از زنان روزنامه نگار، هنرمند و مدافعان حقوق زنان در ايران به ويژه افراد نامبرده هستم.»

علت بازداشت اين ۵ تن نه تنها برای وکلای مدافع بلکه برای خانواده های آنها نيز معلوم نيست. مريم مجد يک روز قبل از سفر به آلمان برای عکسبرداری از مسابقه های فوتبال زنان در منزل مسکونی اش روز ۱۷ ماه ژوئن بازداشت و زندانی می شود. دو هفته پس از اين بازداشت مهنار محمدی نيز گفته می شود توسط ماموران امنيتی بدون ارائه حکم بازداشت در منزلش، بازداشت می شود. زهرا يزدانی نيز در روز ۲۱ ماه ژوئن بدون هيج دليلی در منزلش بازداشت شده است. مريم بهرمن از اعضای کمپين جمع آوری يک ميليون امضا برای تغيير قوانين تبعيض آميز عليه زنان در ايران به همراه منصوره بهکيش از اعضای گروه مادران داغدار نيز بيش از يک ماه است که بدون ارائه دليلی در زندان به سر می برند.

علاوه بر مسئول روابط خارجی اتحاديه اروپا، هفته گذشته وزارت امور خارجه ايالات متحده آمريکا و ويليام هيگ، وزير امور خارجه بريتانيا و نوربرت لامرت، رييس مجلس آلمان، جداگانه بازادشت فعالان زن توسط مقام های جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری آنان شده اند.

در اين رابطه وزير امور خارجه بريتانيا از ادامه بازداشت های خودسرانه به ويژه زندانی کردن فعالان زنان در هفته های اخير در ايران شديدا انتقاد کرد و اقدام های جمهوری اسلامی را برای خفه کردن صدای منتقدين نگران کننده، توصيف کرد.

XS
SM
MD
LG