لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۷

تعداد زنان در رقابتهای انتخاباتی پيش رو در آمريکا تا کنون سابقه نداشته است


تعداد زنان در رقابتهای انتخاباتی پيش رو در آمريکا تا کنون سابقه نداشته است
تعداد زنان در رقابتهای انتخاباتی پيش رو در آمريکا تا کنون سابقه نداشته است

تعداد زنانی که در رقابتهای امسال در پی کسب مقامی سياسی در آمريکا، شرکت کرده اند تا کنون سابقه نداشته است امّا انتظار می رود تعداد زنانی که پس از انتخابات ميان دوره ای سال ۲۰۱۰ به کنگره راه پيدا کنند برای اولين بار در بيش از ۳۰ سال گذشته کاهش يابد.

آمار و ارقام ناشی از نظرسنجی ها برای انتخابات پيش رو حاکی از پيروزی گسترده جمهوريخواهان در آنست. امّا جمهوريخواهان سال ۲۰۱۰ را سال زنان جمهوريخواه، تلقی نمی کنند. چرايی آن را با نگاهی گذرا می توان دريافت: ۶ نامزد جمهوريخواه زن برای سنا و ۶۰ نامزد جمهوريخواه زن برای مجلس نمايندگان و فرمانداری ايالتها در رقابتها، حضور دارند. امّا تحليلگران می گويند بايد به ارقام از زاويه ديگری، نگاه کرد.

ديويد واسرمن، تحليلگری که رقابتهای مجلس نمايندگان را دنبال می کند، می گويد جمهوريخواهان ممکن است که تعداد زيادی نامزد زن در انتخابات امسال داشته باشند، امّا ميان نامزدهای رقابت کننده و برندگان انتخابات، بايد تفاوت قائل شد. برای مجلس نمايندگان در ايندوره ۹۱ نامزد دموکرات زن و ۴۷ نامزد جمهوريخواه زن، رقابت می کنند.

امّا با توجه به اين ارقام که رکوردی بشمار می رود بسياری بر اين اعتقادند که زنان برای اولين بار در سه دهه گذشته حضور کم رنگ تری در کنگره آمريکا، خواهند داشت. آقای واسرمن می گويد «در حال حاضر ۹۰ نماينده و سناتور زن در کنگره آمريکا حضور دارند يعنی نزديک به ۱۷ درصد کل اعضای کنگره که اکثر آنان، دموکرات هستند.»

با اينکه کسی نمی خواهد بطور يقين نتايج انتخابات را قبل از انجام آن پيش بينی کند تحليل گران بر اين باورند که با توجه به بازنشسته شدن و جوّ ضد دموکراتها، زنان بين ۵ تا ۱۰ کرسی را در کنگره از دست خواهند داد.

ديويد واسرمن می گويد انتخابات سال ۲۰۱۰ انتخاباتی بر عليه زنان نيست بلکه انتخاباتی بر عليه دموکراتهاست و عوارض جانبی آن موجب از دست دادن کرسی های متعلق به زنان در کنگره خواهد شد.

اگر رقبای سنا را معيار قرار دهيم تنها دو سناتور زن برای انتخاب مجدد موقعيت امنی دارند و چهار سناتور ديگر در رقابتی نزديک قرار دارند که در اين ميان تنها سناتور باربارا باکسر، رقيبی همجنس خود دارد.

XS
SM
MD
LG