لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

شمار شرکتهای خصوصی که زنان مالکان آنان هستند در ۳۰ سال گذشته ۴۰ درصد افزايش داشته است


شمار شرکتهای خصوصی که زنان مالکان آنان هستند در ۳۰ سال گذشته ۴۰ درصد افزايش داشته است
شمار شرکتهای خصوصی که زنان مالکان آنان هستند در ۳۰ سال گذشته ۴۰ درصد افزايش داشته است

به رغم آنکه در آمريکا هنوز جداسازی شغلی و شکاف جنسيتی دستمزد وجود دارد اما تعداد زنان صاحب مشاغل و شمار زنان شاغل همچنان بطور فزاينده ای در حال افزايش است.

اگرچه اشتغال زنان در آمريکا همچنان رو به گسترش است، اداره حسابرسی کنگره آمريکا اعلام کرده است که هنوز شکاف جنسيتی دستمزد وجود دارد. وزارت بازرگانی آمريکا نيز ميگويد شمار صاحبکاران زن در اين کشور بطور فزاينده ای در حال افزايش است.

پژوهشهای اداره حسابرسی کنگره آمريکا نشان ميدهد که دستمزد بسياری از زنان در مشاغل نيز در سطح پايين تر از مردان است.

در گزارش هفته گذشته اداره حسابرسی کنگره که به کميته ای در مجلس نمايندگان آمريکا ارسال شد، آمده است که عليرغم افزايش تعداد زنان در مشاغل پردرآمد هنوز ميانگين درآمد زنان کمتر از مردان است.

«ايلين لَنگ» از شرکت کاتاليست ميگويد عليرغم ده ها سال تلاش در مبارزه با تبعيض های جنسيتی در بازار کار، هنوز در آمريکا از نظر درآمد شکاف عميقی بين مردان و زنان، وجود دارد.

کارولين مِلونی، قانونگذار دموکرات ايالت نيويورک در مجلس نمايندگان آمريکا، از نتايج بدست آمده در پژوهش اخير ابراز ناخرسندی کرده و ميگويد که در گذشته بهانه و علت عمده اختلاف حقوق بين مردان و زنان را سطح تحصيلات، عنوان ميکردند. اما اکنون که برای اولين بار در تاريخ اين کشور در سال گذشته ۵۳ درصد فارغ التحصيلان دوره ليسانس، فوق ليسانس، و همچنين اکثر کسانيکه مدرک دکترا دريافت کرده اند را زنان تشکيل داده اند، هنوز تفاوت دستمزد بر اساس جنسيت وجود دارد. او افزود فاصله تحصيلی بين و مرد و زن بشدت رو به کاهش گذاشته اما فاصله درآمدی آنها هيچگونه تغييری نکرده است.

پژوهشهای اخير نشان ميدهد بازدهی در شرکتهايی که در آنان زنان پست های کليدی را بعهده دارند بيشتر از شرکتهايی است که در آنها به زنان نقش کمتری در پست های حساس، داده شده است. در همين رابطه نتايج بدست آمده از آخرين نظرسنجی وزارت بازرگانی آمريکا نيز نشان ميدهد که شمار صاحبکاران زن بشدت رو به گسترش است، و رشد شرکتهای آنها از شرکتهايی که مردان صاحبان مؤسسه هستند، بمراتب بيشتر است.

شمار شرکتهای خصوصی که زنان مالکان آنان هستند از سال ۱۹۷۷ تا سال ۲۰۰۷ چهل درصد افزايش يافته و به ۷ ميليون و ۸۰۰ هزار شرکت رسيده است، در حاليکه شمار صاحبکاران مرد تنها ۲۲ درصد رشد داشته و تعداد آنها نزديک به ۱۴ ميليون است.

XS
SM
MD
LG