لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

زنان آمریکایی؛ زندگی با دستمزدی کمتر از مردان


زنان آمریکایی؛ زندگی با دستمزدی کمتر از مردان
زنان آمریکایی؛ زندگی با دستمزدی کمتر از مردان

اشتغال زنان در آمریکا همچنان رو به گسترش است اما اداره حسابرسی کنگره آمریکا اعلام کرده که هنوز تبعیض جنسیتی در میزان دستمزدها وجود دارد. در حالی که وزارت بازرگانی آمریکا می گوید شمار زنان کارآفرین در این کشور به سرعت در حال افزایش است.
پژوهشهای اداره حسابرسی کنگره آمریکا نشان می دهد که دستمزد بسیاری از زنان در مشاغل همطراز کمتر از مردان است. در گزارش هفته گذشته اداره حسابرسی کنگره همچنین آمده است که با وجود افزایش تعداد زنان در مشاغل پردرآمد، هنوز هم میانگین درآمد زنان کمتر از مردان است.
«ایلین لنگ» از شرکت کاتالیست می گوید با وجود دهها سال تلاش در مبارزه با تبعیض های جنسیتی در بازار کار ،هنوز هم فاصله عمیقی میان درآمد زنان مردان در آمریکا وجود دارد.
«کارولین ملونی»، یکی از نمایندگان دمکرات ایالت نیویورک در مجلس نمایندگان با ابراز تاسف از نتایج پژوهش های اخیر می گوید در گذشته بهانه و علت عمده اختلاف دستمزد زنان و مردان را سطح تحصیلات ذکر می کردند اما سال گذشته برای اولین بار در تاریخ و در۵۸ درصد فارغ التحصیلان مقطع لیسانس، فوق لیسانس و همچنین دکتری را زنان تشکیل داده اند. در حالیکه هنوز تبعیض درآمدی بر اساس جنسیت وجود دارد. وی می افزاید فاصله تحصیلی بین زنان و مردان به سرعت در حال کاهش است، ولی فاصله درآمدی آنان هیچ تغییری نکرده است.
پژوهشهای اخیر نشان می دهد بازدهی در شرکت هایی که زنان در آنها پست های کلیدی به عهده دارند بیشتر از شرکت هایی است که فرصت کمتری به زنان داده می شود تا به پست های حساس دست یابند. نتایج بدست آمده از آخرین نظرسنجی وزارت بازرگانی آمریکا نیز نشان می دهد که شمار زنان کارآفرین رو به افزایش است و رشد شرکت هایی که مردان صاحبان آنها هستند،به مراتب بیشتر است. این گزارش نشانی می دهد که شمار شرکت های خصوصی تحت مالکیت زنان از سال ۱۹۷۷ تا سال ۲۰۰۷ با ۴۰ درصد افزایش به هفت میلیون و ۸۰۰ هزار شرکت بالغ شده ،در حالیکه این آمار در نزد مردان تنها با ۲۲ درصد رشد به ۱۴ میلیون رسیده است.
گزارش ماه اکتبر وزارت بازرگانی همچنین تاکید می کند که شرکت هایی را که زنان در قرن اخیر به ثبت رسانده اند برای بیش از نیم میلیون نفر شغل ایجاد کرده در حالیکه مردان کارآفرین در مدت مشابه نه تنها به تعداد پرسنل خود اضافه نکرده اند بلکه دو میلیون نفر از کارکنان خود را نیز اخراج کرده اند.

XS
SM
MD
LG