لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

اجلاس سالانه کمیسون مقام زن سازمان ملل متحد کار خود را آغاز می کند


اجلاس سالانه کمیسون مقام زن سازمان ملل متحد کار خود را آغاز می کند
اجلاس سالانه کمیسون مقام زن سازمان ملل متحد کار خود را آغاز می کند

کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد امسال پنجاه و پنجمین اجلاس سالانه خود را برگزار می کند. این کمیسیون که یکی از کمیسیون های کاربردی شورای اقتصادی - اجتماعی سازمان ملل در زمینه ی ارتقای وضعیت زنان و دست یابی به برابری جنسیتی به شمار می رود، نهاد اصلی سیاست گذاری در زمینه مسائل مربوط به دختران و زنان در سطح بین المللی است.

کمیسیون مقام زن اولین بار در 21 ماه ژوئن 1946 ، و بر اساس قطعنامه شماره 11(ii) شورای اقتصادی - اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC)تأسیس شد.

هدف از تأسیس این کمیسیون تهیه و آماده سازی پیشنهاد ها و گزارش های لازم برای اشورا به منظور دست یابی زنان به حقوق برابر در زمینه های سیاسی، اقتصادی، مدنی، اجتماعی و آموزشی است. وظیفه دیگر کمیسیون آن است که موارد اضطراری ای را که به توجه و رسیدگی فوری نیاز دارند، به شورا ارائه دهد.

پنجاه و پنجمین اجلاس کمیسیون مقام زن سازمان ملل، امسال در روز 22 فوریه در نیویورک آغاز می شود و تا چهارم مارس ، به مدت ده روز کاری، ادامه می یابد.

تم یا موضوع اصلی: اجلاس های کمیسیون مقام زن با تکیه بر یک موضوع یا تم خاص برگزار می شود و در طی ده روز شرکت کنندگان به بررسی میزان موفقیت یا شکست دولت ها در زمینه دست یابی به هدف های تعیین شده می پردازند.

در همین حال این اجلاس ها فرصت های مغتنمی برای تبادل نظر وآگاه شدن از تجربه های کشورهای عضو و فعالان حقوق زنان در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهد.

امسال تم پنجاه و پنجمین اجلاس سالانه کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد، بررسی میزان و راه های دست یابی و مشارکت زنان و دختران به آموزش، دوره های تربیتی، علوم و فنون است که گسترش دسترسی برابر زنان به استخدام تمام وقت و کار آبرومندانه جزو آن قرار می گیرد.

پیگیری تم یا موضوع پیشین: دراین اجلاس همچنین دستاوردهای شرکت کنندگان در اجلاس در زمینه ازمیان بردن همه شکل های خشونت و تبعیض در قبال دختر بچه ها ارزیابی خواهد شد.

موضوع پیش رو: رابطه برابری جنسیتی با توسعه پایدار در سال های آینده تم یا موضوعی است که در اجلاس سالانه کمیسیون مقام زن مورد بررسی قرار می گیرد.

پنجاه و چهارمین اجلاس سالانه کمیسیون مقام زن : سال گذشته پنجاه و چهارمین اجلاس سالانه کمیسیون از اول تا 12 مارس برگزار شد. موضوع اجلاس سال گذشته بررسی دست آوردهای کنفرانس مقام زن سازمان ملل در پکن (1995) و دستور کار آن برای دولت های عضو پس از پانزده سال، و ارزیابی نتایج بیست و سومین نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل (در سال 2000) بود.

شرکت کنندگان در این اجلاس، ضمن آگاه شدن از تجربه های یکدیگر و بررسی پیشرفت ها، همچنین به بررسی موانع و چالش های پیش رو، بویژه در ارتباط با هدف های توسعه هزاره پرداختند.

شرکت کنندگان در کنفرانس مقام زن: درکنفرانس مقام زن، که هر پنج سال یک بار برگزار می شود، و اجلاس های سالانه آن، نمایندگان دولت های عضو سازمان ملل، نمایندگان سازمان های غیردولتی، و نهادهای سازمان ملل شرکت می کنند.

معمولا هم زمان با برنامه های رسمی که در درون ساختمان سازمان ملل برگزار می شود، برنامه های موازی نیز برای مبادله اطلاعات و گسترش شبکه های آشنایی و آگاهی رسانی در بیرون از محل سازمان ملل برپا می شود.

هنرمندان با اجرای کنسرت و تئاتر و نمایش فیلم ، و شاعران و نویسندگان باخواندن شعرها و آثارشان در برنامه های جنبی اجلاس شرکت می کنند.

سازمان های غیردولتی زنان مجمع عمومی سازمان ملل، سال گذشته دستاوردهای مربوط به وضعیت زنان را پانزده سال پس از تصویب برنامه کاری کنفرانس پکن درسطوح ملی، منطقه ای، و جهانی بررسی کرد.

در این مجمع همچنین وضعیت سازمان های غیردولتی، رسانه ها و مطبوعات مربوط به زنان جزو دستور کار قرار داشت.

ایران و کمیسیون مقام زن: جمهوری اسلامی، معمولاً هرسال نمایندگانی به این اجلاس اعزام می کند. در گذشته نمایندگان سازمان های غیردولتی که در داخل ایران فعال بودند نیز، در این کنفرانس شرکت می کردند. اما در چند سال اخیر، با سرکوب و تعطیل بیشتر یا همه سازمان های مردم نهاد غیردولتی مربوط به زنان و برآمدن سازمان های به ظاهر غیردولتی اما وابسته به دولت، سازمان های غیردولتی به جای ارزیابی انتقادی دولت جمهوری اسلامی درمورد وضعیت زنان در ایران به دفاع و حمایت از سیاست های دولت می پردازند.

فعالان ایرانی حقوق زنان در خارج از ایران با شرکت در این اجلاس ها دیگر شرکت کنندگان را ازوضعیت زنان در ایران و سیاست های دولت درقبال سازمان های غیردولتی زنان آگاه می کنند. در فهرست سخنرانان امسال نام یا مقامی ایرانی دیده نمی شود. با این حال چندین تن از فعالان حقوق زنان و سازمان های غیردولتی محیط زیست برای شرکت در این اجلاس به نیویورک رفته اند.

در جریان اجلاس ده روزه کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد که کار خود را به طور رسمی از روز سه شنبه و با انتخاب هیئت مدیره اجلاس آغاز می کند، شما را از جزئیات و محتوای این اجلاس بیشتر آگاه خواهم کرد.

XS
SM
MD
LG