لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

روز نخست نشست بنیاد پژوهش های زنان ایران در مریلند


یکی از سخنرانی های این نشست در روز نخست
یکی از سخنرانی های این نشست در روز نخست

سالن تئاتر هاف دانشگاه مریلند از امروز به مدت سه روز محل برگزاری بیست و هفتمین نشست بنیاد پژوهش های زنان ایران با موضوع "جنبش زنان در موقعیت جدید جهانی ایران: فرصت ها و چالش ها" است.

سالهاست که در نشست های این بنیاد سخنرانان از ایران و نقاط مختلف جهان شرکت می کنند و بسیاری تحقیقات خود را در حوزه مسائل زنان به بحث و تبادل نظر می گذارند.

سخنران میهمان روز نخست این نشست خانم مدئا بنجامین، بنیانگذار گروه صلح زنان بود که یکبار دیگر بر اولویت دیپلماسی بر نظامی گری در جهان بویژه در خاورمیانه با هدف برقراری صلح و آرامش بیشتر برای زنان، مردان و کودکان تاکید کرد.

بنجامین به همراه گروه دیگری از فعالان محیط زیست پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر و پیش از حمله به عراق گروه صلح زنان را بنیان گذاشت. اهداف مهم این گروه ضدجنگ تلاش برای متقاعد ساختن حکومت ها بویژه ایالات متحده در مصرف هزینه های سرسام آور جنگ های متعدد در مواردی بهتر مانند مراقبت های بهداشتی، آموزش و پرورش، ایجاد و حمایت از مشاغل سبز و فعالیت های مثبت اجتماعی است.

نشست بیست و هفتم در حالی در جریان است که به گفته برخی از برگزارکنندگان، امسال نخستین سالی است که سخنرانان شرکت کننده با مشکل جدی اخذ ویزا از سوی ایالات متحده روبرو هستند. ترانه امین یکی از مسولین برگزاری کنفرانس مشکل را در تغییر سیاست های مهاجرتی در سراسر جهان می داند.

یکی دیگر از مشکلات عمده در برگزاری چنین نشست هایی انتخاب مکانی مناسب برای کنفرانس هاست.

برخی افراد و نهادها سالن تئاتر هاف دانشگاه مریلند را برای برگزاری نشست بیست و هفتم بنیاد پژوهش های زنان ایران انتخاب کردند.

طبق سنت ده ساله این بنیاد امسال نیز جایزه حامد شهیدیان به یک مقاله انتقادی فمینیستی تعلق گرفت.

امسال از میان ده مقاله انتخاب شده سه مقاله به بخش فینال راه یافتند و در نهایت مقاله پرنیا وفایی کیا، دانشجوی سال اول دکترا در دپارتمان مطالعات دین در دانشگاه تورنتو تعلق گرفت.

وفایی کیا در قسمتی از مقاله خود به تحلیل تاکید جمهوری اسلامی ایران بر روی حجاب پرداخته به گونه ای که آن را اعتبار زن ایرانی می داند.

وفایی کیا در توضیح مقاله خود نوشته است:"مقاله از طریق بررسی متون فقهی که منابع اصلی سیاست گذاری در جمهوری اسلامی هستند به روند ساخت و بازنمایی بدن زنانه در گفتمان شیعی می پردازد. این متون که مورد توجه مقامات هستند به دنبال تادیب و منضبط کردن زنان به گونه و روشی مشخص هستند که در خدمت دکترین و آمال حکومت ایران است.‪"

خانم پرنیا وفایی کیا قادر به اخذ ویزا برای ورود به آمریکا و شرکت در نشست امسال و دریافت جایزه خود نشد و این جایزه بدون حضور او توسط ناهید شهیدیان، خواهر حامد شهیدیان به او اعلام شد.

حامد شهیدیان پژوهشگر و جامعه‌شناس، در سال ۸۴ درگذشت. او در حوزه فمینیسم تحقیقات مختلفی را تدوین کرد و به همین دلیل بنیاد پژوهش های زنان ایران هر سال جایزه حامد شهیدیان را در زمینه پژوهش های فمینیسم انتقادی به بهترین مقاله ارائه شده، اعطا می کند.

در قسمت دوم روز نخست این نشست دو سخنران عمده شرکت داشتند.

نخست یکی از فعالان حقوق زنان، روزنامه نگار ساکن ایران با تمرکز بر مشارکت زنان کرد در فرآیند توسعه به حاضران در کنفرانس ملحق شد و بخش بعدی نشست میزبان حسین قاضیان، جامعه شناس و محقق ساکن واشنگتن دی سی آمریکا با موضوع تصویر شکاف جنسیتی در ایران بود.

روز نخست با پخش فیلمی به پایان رسید که به کارگردان او ویزای ورود به آمریکا داده نشد. فیلم خاک، شکوفه، آتش کاری از شبنم طلوعی که در حال حاضر ساکن پاریس است.

XS
SM
MD
LG