لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

دلیل دیگری بر زیان‌بار بودن کار شبانه برای زنان


بر اساس پژوهش بیمارستان زنان بوستون، زنان شب کار معمولا با مردان دارای تحصیلات پائین تر ازدواج می‌کنند و کمتر بچه دار می‌شوند.
بر اساس پژوهش بیمارستان زنان بوستون، زنان شب کار معمولا با مردان دارای تحصیلات پائین تر ازدواج می‌کنند و کمتر بچه دار می‌شوند.

نتایج یک مطالعه جدید حاکی است افزون بر غذای ناسالم و نبود ورزش، کار در شیفت شب نیز می‌تواند موجب بروز بیماری‌های قلبی شود.

پژوهشگران می‌گویند تحقیقات جدید نشان می‌‌دهد پرستارانی که ۱۰ سال یا بیشتر در شیفت‌های دوره‌ای شب تا صبح کار کرده‌اند، در مقایسه با زنانی که از شب کاری معاف بوده‌اند، ۱۵ درصد بیشتر با خطر بیماری‌های قلبی روبرو هستند.

به گفته دکتر سلین وتر سرپرست این پژوهش در بیمارستان زنان بوستون، "برخی عوامل خطر شناخته شده برای بروز بیماری های قلبی، مانند سیگار کشیدن، غذای نامناسب و نبود فعالیت بدنی وجود دارد. با این حال، حتی پس از کنترل این عوامل نیز، باز متوجه شدیم خطر بیماری قلبی با کار در شیفت شب افزایش پیدا می‌کند."

آژانس بین المللی پژوهش سرطان، از شاخه‌های سازمان جهانی بهداشت، نیز می‌‌گوید که کار شبانه احتمالا موجب سرطان می‌شود، و با سرطان پستان و دیگر انواع سرطان و نیز دیابت و بدخوابی ارتباط دارد.

تیم دکتر وتر در گزارشی که در نشریه انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است می‌گوید "در آمریکا حدود ۱۵ میلیون نفر به نوعی کار خود را شیفتی انجام می‌دهند."

این گزارش همچنین حاکی است کارهای شبانه از راه‌های دیگر هم می‌تواند به زنان صدمه می‌زند. آنها هر اندازه طولانی‌تر در شیفت شب کار کنند، بر وزنشان افزوده می‌شود. زنان شب کار معمولا با مردان دارای تحصیلات پائین تر ازدواج می‌کنند، احتمالا بیشتر سیگار می‌کشند، کمتر بچه دار می‌شوند، و بیشتر از داروهای ضد درد استفاده می‌کنند.

در این پژوهش توصیه می‌شود، با توجه به این که کار شیفتی ممکن است بر خواب و فعالیت اجتماعی تاثیر بگذارد، به نظر می‌رسد لازم است پژوهش‌های بیشتری، با تمرکز بر مدت و کیفیت خواب و نیز ساعت‌های کار، صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG