لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

نتیجه یک تحقیق: اجناس زنانه نسبت به انواع مشابه مردانه گران تر است


پژوهش اخیری در ایالات متحده نشان داده زنان بیش از مردان برای خرید اجناس مشابه و گاه یکسان پول می پردازند که ناشی از قیمت گذاری نا برابر اجناس بر اساس جنسیت خریدار است.

در گزارش تازه اداره امور مصرف کنندگان نیویورک ۸۰۰ کالا که در فروشگاه ها ومراکز خرید آنلاین برای زنان و مردان به معرض فروش گذاشته شده بود مقایسه شده است. نتیجه نشان می دهد محصولاتی که به زنان فروخته می شود گران تر از مشابه آن برای مردان است.

این مطالعه محصولاتی را که از کودکی تا پیری مورد استفاده شخص قرار می گیرد شامل می شود. از اسباب بازی و لباس کودک گرفته تا لباس مخصوص بزرگسالان، لوازم بهداشتی و لوازم مورد نیاز افراد در سنین کهولت.

نتیجه این تحقیق نشان داد کالاهایی که به زنان فروخته می شود هفت درصد گران تر از محصولات مشابه و حتی یکسانی است که به مردان عرضه می شود. یعنی زنان آمریکایی در طول زندگیشان هزاران دلار بیشتر از مردان صرف خرید کالاهای مشابه می کنند و به گفته اداره امور مصرف کنندگان نیویورک این نابرابری قیمت ها بر اساس جنسیت خریدار چشمگیر است.

گران تر بودن اجناس برای زنان موجب می شود که آنان مالیات بر کالای بیشتری را نیز بپردازند.

در این گزارش آمده است مصرف کنندگان کنترلی بر قیمت مواد اولیه کالا از جمله پارچه ندارند و مجبورند کالای مورد نیاز خود را از آنچه در بازار به آنان عرضه شده انتخاب کنند. در نتیجه آن چه تولید کنندگان و فروشندگان به بازار عرضه می کنند برای زنان گران تر از مردان است.

XS
SM
MD
LG