لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۱

حضور چشمگیر فیلمسازان زن در جشنواره کن


حضور چشمگیر فیلمسازان زن در جشنواره کن
حضور چشمگیر فیلمسازان زن در جشنواره کن

زنان فیلمساز در شصت و چهارمین دوره جشنواره جهانی فیلم کن و بویژه بخش رقابتی آن حضوری چشمگیر دارند. اینان با روایت هایی تلخ درباره موضوعاتی همچون:«قتل»، «تجاوز»، «فحشا»، و «خودکشی»، پدیده هایی جهانی که به یکی از دشواریها و مصایب امروزه روز جوامع مدرن تبدیل شده است.

«مه وین» بازیگر و فیلمساز فرانسوی از جمله کسانی ست که ساخته سینمایی اش به نام «پلیس» به بخش رقابتی جشنواره فیلم کن راه یافته است. این فیلم روایتگر زندگی گروهی از زنان پلیس فرانسوی ست که در بخش «حمایت از کودکان» کار می کند.

«جولیا لی» از استرالیا دیگر زن فیلمسازی ست که با نخستین ساخته سینمایی اش به نام: «زیبای خفته» در بخش رقابتی جشنواره کن شرکت کرده است. فیلم «زیبای خفته» روایتگر زندگی یک دختر دانشجوست که به نوعی از خودفروشی غیرمتعارف دست می زند. او بنا به قرارداد کاریش در یک تفرجگاه پیرمردان هوسباز هربار بیهوش می شود تا نقش یک زیبای خفته را برای این مردان پیر بازی کند. سرانجام او برای آن که دریابد به هنگام بیهوشی با او چه می کنند، همه نیروی خود را بکار می گیرد تا هشیار باشد و شاهد اعمال دیگران با خفته خود باشد. این فیلم همچنین استعاره ای به غیرارادی بودن اعمال انسان ها نیز هست.

«لین رمزی» از اسکاتلند با ساخت فیلم: «ما باید درباره کوین حرف بزنیم» در جشنواره کن شرکت دارد. این فیلم که براساس رمانی به همین نام ساخته شده روایتگر تخیلی تیراندازی یک دانش آموز بسوی همکلاسی هایش در دبیرستان است. رویدادی که نمونه اش در شماری از کشورها رخداده است. فیلمساز اسکاتلندی با این فیلم خود هشدار می دهد حضور اسلحه در خانه ها و بکارگیریش توسط کودکان ناشی از دادوستد آزادانه اسلحه در جامعه و تبلیغ آشکار خشونت در رسانه هاست.

آنت اینسدورف، استاد فیلم از دانشگاه کلمبیای نیویورک که در جشنواره جهانی فیلم کن حضور دارد در بررسی افزایش شمار زنان فیلمساز در بخش رقابتی این جشنواره می گوید این یک گرایش رو به رشد است که شمار فیلم های ساخته زنان حضور بیشتری در جشنواره های جهانی می یابند.

XS
SM
MD
LG