لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

چرا زنان دموکرات در سخنرانی ترامپ سفید پوشیدند؟


زنان دموکرات کنگره روز سه شنبه هنگام اولین سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با رنگ هماهنگ لباس خود پیامی را بیان کردند.

بسیاری از ۶۶ زنی که شامگاه سه شنبه در سالن محل سخنرانی آقای ترامپ حاضر بودند و کارگروه زنان دموکرات مجلس نمایندگان را تشکیل می دهند، لباس سفید پوشیدند تا یادآور «سفید سافراجت»، جنبش دفاع از حق زنان در قرن نوزدهم باشد که حامیانش را به پوشیدن لباس سفید ترغیب می کرد.

لوئیز فرانکل نماینده دموکرات از ایالت فلوریدا و رئیس کارگروه فوق در بیانیه ای گفت: «ما سفید می پوشیم تا علیه هرگونه تلاش از سوی دولت ترامپ برای به عقب راندن پیشرفت زنان در قرن گذشته متحد شویم و به حمایت از پیشرفت زنان ادامه می دهیم.»

این بیانیه همچنین می گوید که آنان سفید می پوشند تا حمایت خود را از تنظیم خانواده، بیمه همگانی ارزان، دستمزد برابر، مرخصی باحقوق، نگهداری ارزان از کودکان، و زندگی بدون ترس و خشونت ابراز کنند.

نانسی پلوسی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان نیز گفت «امشب زنان دموکرات در حمایت از حقوق زنان وقتی که رئیس جمهوری از آنان حمایت نمی کند، سفید می پوشند.»

به نوشته نشریه پولیتیکو رنگ سفید در طول تاریخ به رنگی برای بزرگداشت حقوق زنان تبدیل شده است. در روز رای گیری انتخابات سال ۲۰۱۶ نیز جنبشی برای پوشیدن لباس سفید هنگام رای دادن شکل گرفته بود. هیلاری کلینتون نیز در شب پذیرش نامزدی رقابت در انتخابات از سوی حزب دموکرات لباس سفید پوشیده بود.

به دنبال پیروزی انتخابات حرکت های زیادی از سوی سازمان های حمایت از حقوق زنان در آمریکا تظاهرات برگزار کردند و گفته اند برنامه هایشان در ماه های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG