لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

حضور بانوی اول کالیفرنیا در بزرگترین کنفرانس سالانه زنان آمریکا


درکنفرانسی که به همت ماریا شرایور، بانوی اول کالیفرنیا، هرسال در شهر لانگ بیچ در کالیفرنیای جنوبی برگزار می شود امسال علاوه برجمعیتی بالغ بر ۱۵ هزار نفرشرکت کننده، همانند سال های گذشته برخی از معروف ترین، بانفوذ ترین و مطرح ترین زنان درصحنه های گوناگون هنر و سیاست باحضورخود، حمایت خود را از این جنبش زنانه که دراصطلاح آن را «مملکت زنانه» نیزخوانده اند نشان دادند.

ماریا شرایو، درمراسم گشایش این کنفرانس که به منظورتوانبخشی به زنان از تمام سطوح جامعه برای ششمین سال پیاپی برگزار می شد، به بیش از ۱۵ هزار زن حاضر در این گردهم آیی فراحزبی در مرکز کنوانسیون شهرلانگ بیچ در کالیفرنیای جنوبی خوش آمد گفت. گردهم آیی که امسال نیز چون سال های پیش، زنان مطرح ومعروفی از «آلیشیا کیز» آهنگساز و خواننده تا کیتی کوری، مجری خبر، مگان مک کین، وبلاگ نویس و دخترسناتورجان مک کین و «مدلین آلبرایت» وزیرامورخارجه پیشین آمریکا را به خود جلب کرده است.

در این گردهم آیی خانم شرایور، خواهرزاده رئیس جمهور فقید آمریکا، جان اف کندی طی سخنانی درباره سلامت و بهداشت، نگهداری از کودکان، نقش زنان دربازارکار و قدرت های سیاسی آن ها صحبت کرد. این درحالی بود که عده ای از زنان حاضردرجمعیت، نسخه هایی از کتاب های شرایور، گردنبندهایی که او به عنوان مظهر توانبخشی برای زنان طراحی کرده است و برخی دیگرنیز شمع هایی را به نشانه اتحاد و همبستگی دردست داشتند.

ماریا شرایوردربخشی از سخنان خود به مسئله اندوه از دست دادن عزیزان و مقابله با آن اشاره کرد واز درگذشت مادرخود، یونیس کندی درماه اوت گذشته، مادری که شرایوراو را «قهرمانی برانگیزنده درزمینه فعالیت های زنان و بهترین دوست زندگی خود» خواند سخن گفت.

بانوی اول کالیفرنیا که تا پیش از انتصاب همسرش آرنولد شوایتزرنگر به مقام فرمانداری ایالت کالیفرنیا به عنوان خبرنگار با شبکه خبری تلویزیون ان بی سی همکاری داشت ،از توانایی خاصی برای لمس مسائل و مشکلات مردم و بویژه زنان برخوردار است. او که زندگی خود را درکنار اعضای خانواده سیاسی کندی گذرانده است به خوبی می داند که از چه راه هایی به مقاصد سیاسی خود نزدیک شود و در شرایطی قرار دارد که قادر است به هررتبه و مقام سیاسی که مایل است دست پیداکند اما نکته جالب اینجاست که شرایور توانسته است بدون داشتن هرگونه مقام سیاسی بسیاری از مسائل و مشکلات امروز زنان آمریکا را حل کند.

دست اندرکاران ازجمله مارگریت تامپسون سخنگوی پیشین آرنولد شوایتزرنگر و یکی از اعضای کمیته برگزاری کنفرانس زنان لانگ بیچ می گوید:«بانوی اول کالیفرنیا توانسته است درطول چند سال گذشته ، یک گردهم آیی معمولی چند صد نفره زنان را تبدیل به یک قوه متحرکه عظیم و تاثیرگزار کند. شرایوراین قوه متحرکه را «مملکت زنانه» خوانده است و نشان داده است که این همبستگی می تواند میلیون ها زن آمریکایی را علیرغم فشارها و محدودیت های سیاسی در یک جنبش زنانه سراسری به خود جلب کند.»

جینا دیویس بازیگر سینما یکی دیگر از شرکت کنندگان در این مراسم در سخنانی گفت: «در شرایط کنونی بیش از ۵۰۰ سال وقت لازم است تا زنان بتوانند درکنگره آمریکا برای بدست آوردن یک مقام سیاسی با مردان برابری کنند. او گفت: من نمی خواهم اینهمه سال در انتطار باشم.»

درمیان حاضران مردانی هم حضور داشتند از جمله مجری برنامه میزگرد خبری شبکه ان بی سی، دیوید گرگوری که به خبرنگاران گفت:« پژوهش ها و آمارهای به دست آمده از فعالیت های شرایور نشان می دهد که امروزه بیش از ۵۰ درصد از نیروی کار این کشور را زنان تشکیل می دهند. این واقعیت نقشه کنونی نیروی کار ایالات متحده را عوض می کند و چهره اجتماعی تازه ای به این کشور می بخشد. بنابراین محل کار وسازمان های دولتی نیز باید این تحولات را به صورتی که لازم است و به درستی منعکس کنند.»

آرنولد شوایتزنگر از طریق سایت اجتماعی تویتر و یک سخنرانی ویدیویی رویداد کنفرانس دوروزه زنان لانگ بیچ را« یک موفقیت شایان برای نمایش قدرت های اقتصادی زنان» خواند و به خبرنگاران گفت که این کنفرانس برای رهبران سیاسی و اقتصادی جهان شگفت آور بوده است. رهبرانی که از سراسر کشور و جهان با او تماس گرفته اند تا امکانات ناشی ازاین تحولات را مورد بحث و بررسی بیشترقرار دهند.

XS
SM
MD
LG