لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۵

پیشرفت سیاسی و اجتماعی چشمگیر زنان قاره آفریقا


همزمان با «روز بین المللی زن»، اخبار و اطلاعاتی که در مورد شرایط بانوان آفریقایی منتشر شده که از پیشرفت بی سابقه زنان در طی دهه اخیر در کشورهای این قاره حکایت می کنند.

بسیاری از ناظران نقش زنان آفریقای جنوبی را عامل کلیدی در استقرار صلح و برقراری آرامش در این کشور می دانند.

در طی دهه های اخیر، زنان بیشتری در کشورهای آفریقای جنوبی به آموزش و بهداشت و درمان دسترسی داشته اند و مشارکت سیاسی زنان کشورهایی همچون کنیا، رواندا و دیگر کشورهای این قاره در پارلمان های کشورهایشان بیش از هر زمان دیگری تاثیرگذار بوده است.

مبارزه زنان آفریقایی با خشونت، آموزش و استقرار نظام های حمایتی از بانوان و دختران قربانی خشونت به شیوه های مختلف نقش کلیدی در کاهش این معضل در جوامع آفریقایی داشته است.

دکتر باباتونده اوزوتیمهین، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی «صندوق جمعیت سازمان ملل متحد» با انتشار مقاله ای به مناسبت روز بین المللی زن در مورد زنان آفریقایی یادآوری کرده است زنان قاره آفریقا «کماکان با موارد متعدد نقض حقوق بشر روبرو هستند و قوانینی که برای دفاع از حقوق آن ها موجود هستند، اغلب به اجرا در نمی آیند».

بنا به گفته این مقام سازمان ملل متحد، از هر ٣ زن آفریقایی یک زن در طول عمر خود به نوعی خشونت را تجربه می کند.

او در این مقاله به خنته میلیون ها دختر در سراسر جهان، روزانه ٢٠ هزار دختر زیر ١٨ سال در کشورهای در حال توسعه که نوزاد متولد می کنند و نیز ازدواج اجباری و زودهنگام دختران اشاره می کند که هنوز از جمله موارد عمده نقض حقوق زنان در سراسر جهان محسوب می شوند.

با این وجود، تاثیرگذاری و مشارکت گسترده زنان آفریقایی از مرزهای این قاره فراتر رفته و این بانوان نقش مهمی در سیاست و اقتصاد جهانی ایفا می کنند.

نیکوسازانا دیامینی زوما، رئیس اتحادیه آفریقا اولین خانمی است که در سال ٢٠١٢ به ریاست این اتحادیه برگزیده شد. ناظران و کارشناسان امور آفریقا معتقدند نفوذ و کارآمدی خانم زوما در شکل دادن آینده این اتحادیه نقش مهمی خواهد داشت و وی از جمله چهره هایی خواهد بود که سیاست های اتحادیه آفریقا در مورد مسائل مربوط به برابری جنسیتی و امنیت و صلح در این قاره را به طور قابل توجهی متحول خواهد کرد.

بینتا دیوپ، نماینده ویژه امور زنان، صلح و امنیت در اتحادیه آفریقا نیز چهره دیگری است که کارشناسان وی را یکی از رهبران تاثیرگذار آتی این قاره خوانده اند.

هم اکنون اداره امور سه کشور قاره آفریقا به دست زنان این کشور سپرده شده است و فعالان این کشورها معتقدند از زمانی که این زنان بر مسند قدرت تکیه زده اند، امور کشور چشم انداز امیدوارکننده ای نشان می دهند.

هر یک از این سه زن در اوج بحران های سیاسی و داخلی و دوران گذار کشورهایشان به قدرت رسیده اند.

در کشورهای زیرصحرای آفریقا زنان به یک پنجم کرسی های پارلمان تکیه زده اند و کشورهایی همچون رواندا که هم اکنون بیشترین تعداد زنان را در پارلمان کشور دارد، قوانینی را تصویب کرده اند که بانوان در مشارکت سیاسی به ویژه در پارلمان از حقوق و سهم برابر با مردان برخوردار باشند.

به همت قوانین مشابهی در سنگال، در سال ٢٠١٢ تعداد نمایندگان زن در پارلمان این کشور به دو برابر افزایش یافت.

زنان کشورهای آفریقایی در دهه گذشته در عرصه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، دفاع از حقوق زنان و قربانیان خشونت بسیار نقش فعالی ایفا کرده اند و بسیاری از ناظران این روند را ثمره تلاش های زنان و تحول مردان و ایمان و اعتقاد آن ها به رفع تبعیض و برابری جنسیتی می دانند.
XS
SM
MD
LG