لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

سازمان ملل: زنان افغان، قربانی خشونت و تبعیض


سازمان ملل متحد می گوید افغانستان هنوز راه درازی تا مصون نگاه داشتن زنان و دختران در برابر خشونت در پیش دارد.

سازمان ملل متحد می گوید افغانستان هنوز راه درازی را تا مصون نگاه داشتن زنان و دختران در برابر خشونت در پیش دارد.

گروه مأمور سازمان ملل در افغانستان روز سه شنبه گزارشی را منتشر کرد که حاکی از پیشرفت نسبی در اعمال قانونی ست که در سال ۲۰۰۹ (سه سال پیش) در این خصوص وضع شده است.

در نشستی خبری در کابل، جرجت گانیون، مدیر بخش حقوق بشر گروه مأمور سازمان ملل در افغانستان گفت که این قانون به طور دقیق و صحیح رعایت نمی شود.

بر اساس این قانون، اعمال خشونت علیه زنان جرم محسوب می شود.

خانم گانیون در این نشست خبری گفت به رغم ایرادهایی که در شیوه اجرای این قانون به چشم می خورد، زنان افغان طی چند ماه اخیر بیشتر از گذشته موارد اعمال خشونت علیه خود را به مراجع قانونی گزارش می کنند؛ که تحولی مثبت است و پیشرفت درخور توجهی به شمار می رود. به ویژه از آن روی که زنان افغان در طول تاریخ همواره از این مسئله (گزارش خشونتی که به آنها اعمال شده) گریزان بوده اند؛‌ چون از این که خشونت را گزارش کنند یا به اطلاع مرجعی برسانند، بیم داشته اند.

مدیر منطقه ای بخش حقوق بشر مأمور سازمان ملل در افغانستان گفت که هنوز هم اغلب موارد خشونت علیه زنان گزارش نمی شود و اجرای قانون در این زمینه ضعف و کاستی فراوان دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امسال از مارس تا اکتبر (فاصله حدود ۶ ماه)، ۴۰۱۰ مورد خشونت علیه زنان افغان را گزارش کرده که در مقایسه با ۱۲ ماه پیش از آن، دو برابر شده است.

در این گزارش آمده که کتک زدن و استفاده از چاقو، رایج ترین روش های خشونت علیه زنان است. البته تعداد قتل های ناموسی هم طی چند ماه اخیر در افغانستان افزایش پیدا کرده است.

این کمیسیون همچنین گفته که بسیاری از این موارد خشونت و تجاوز، به جای مراجع قانونی، به شورای قبایل (هر قبیله شورایی دارد) گزارش می شود. اغلب این شوراها به نفع زنان رأی نمی دهند. حتی در مورد زنان قربانی تجاوز، زن را وادار می کنند که با مردی که به او تجاوز کرده ازدواج کند.

سازمان ملل متحد از مقام های قضایی افغانستان خواسته تا تلاش بیشتری برای اجرای قانون و دور نگاه داشتن زنان از خشونت، تبعیض و تضییع حقوقشان به کار گیرد.

چند ماه اخیر صحنه حوادث تلخ و عجیبی بوده که نمونه هایی را از اعمال خشونت علیه زنان افغان نشان می دهد؛ از قتل یک زن در برابر جمعیت به اتهام زنا، تا قطع سرِ یک دختر بچه بر سر تقاضای ازدواجی که از او شده بود.

و البته نگرانی بابت ادامه احتمالی خشونت یا حتی تشدید آن توسط عوامل طالبان و یا مردان عادی افغان، به دنبال خروج نیروهای سازمان ملل متحد و ناتو از افغانستان در سال ۲۰۱۴ (دو سال دیگر)، از نگرانی های جدی در خصوص وضعیت زنان افغان است.

(منبع رادیو اروپای آزاد)
XS
SM
MD
LG