لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۶

اختلاف دو حزب آمریکا برسر خروج از افغانستان


پانه تا: خشونتها در افغانستان مناسبات با آمریکا را تضعیف نمی کند
پانه تا: خشونتها در افغانستان مناسبات با آمریکا را تضعیف نمی کند
دولت اوباما از طرح ناتو برای خاتمۀ تدریجی عملیات در افغانستان دفاع می کند؛ موضعی که در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا به مسئله ای مهم بدل شده است.

لئون پانه تا - وزیر دفاع آمریکا - روز یکشنبه طی گفتگویی با شبکۀ ای بی سی آمریکا گفت که آمریکا همچنان به حضور خود در افغانستان ادامه می دهد؛ اما برای تأمین راهنمایی و ارائۀ کمک و تعلیم نظامی به افغانها.

میت رامنی- رقیب جمهوریخواه پرزیدنت اوباما در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری- این سخنان را ساده لوحانه و ناآگاهانه توصیف کرد و افزود که ذکر تاریخ خروج از افغانستان و اعلام آن، اشتباه است.

متقدان طرح خروج ناتو و نیروهای آمریکا از افغانستان، برآنند که اعلام این تاریخ، به آن منتج می شود که ستیزه جویان افغانستان صبر کنند تا نیروهای بین المللی از آن کشور خارج شوند و به دنبال آن، به عملیاتی که می خواهند، دست بزنند.

در این حال، روز یکشنبه، سناتور جمهوریخواه جان مک کین نیز طی گفتگویی با شبکۀ تلویزیونی فاکس گفت که از آنجا که آمریکا دائماً در خصوص خروج از منطقه سخن می گوید، افغانها و پاکستانیها در صدد تدارک برای خروج آمریکا هستند و این نوع تدارکات، به مصلحت آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG