لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۲

روسیه و المپیک ۲۰۱۴ - بازی‌های زمستانی پوتین


شهر سوچی روسیه به عنوان محل برگزاری بازی‌های زمستانی سال ۲۰۱۴ انتخاب شده. خبرنگار وال استریت ژورنال، که در لندن با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و رئیس کمیته برگزاری بازی های ۲۰۱۴ مصاحبه کرده، به ما می‌گوید که در سوچی منتظر چه باشیم.

وال استریت ژورنال نوشته است در حالی‌ که بازی‌های لندن به پایان نزدیک می شد، در سه هزار کیلومتری جنوب شرق لندن دو هلیکوپتر روسی بر فراز منطقه یی کوهستانی تیرک‌های فلزی سنگینی را حمل می کردند که قرار است به زودی واگن‌های حمل بار روی آنها نصب شود.

به سوچی استراحتگاه زمستانی روسیه در کنار دریای سیاه خوش آمدید. تا یک‌سال و نیم دیگر، مکانی که روزی زمین بازی تابستانی نخبگان و ثروتمندان روسیه بود میزبان المپیک زمستانی خواهد اشد تا به دنیا نشان دهد که پس از فروپاشی اتحاد شوروی سابق، روسیه میتواند برای نخستین بار، یک رویداد بین المللی را برگزار کند. ولی‌ احتمال این که غرور ملی‌ روس ها به خطر بیفتد زیاد است.

رئیس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین، سال گذشته در دیدار از شهر سوچی گفت این بازی‌های راهی‌ است برای بسیج کردن دولت و جامعه در راه یک هدف ملی مثبت. وی گفت البته کسانی هم هستند که به این کار با دیده تردید می نگرند، و این حرفش نشان می داد که می‌خواهد خلاف نظر آنها را ثابت کند.

دیمیتری چرنیشنکو، رئیس کمیته برگزاری المپیک ۲۰۱۴ می‌‌گوید، "پوتین به این پروژه مثل بچه اش نگاه می‌کند". مداخله اش در این پروژه آنقدر زیاد است که بلافاصله بعد از افتتاحیه المپیک لندن به خبر گذاری روسیه گفت من با طرح اولیه مراسم افتتاح بازی‌های سوچی آشنا هستم، دست کمی‌ از افتتاح بازی‌های لندن نخواهد داشت.

با اینحال، سوچی چالش‌های زیادی پیش رو دارد، از جمله این که تیم المپیک روسیه تضعیف شده و ممکن است در خانه خودش بازنده شود. همچنین، روسیه بیش از یک دده است که با تهدید حملات تروریستی مواجه است. مسائل و مشکلات محلی زیادی هم وجود دارد، از جمله‌ این که آیا سوچی به قدر کافی‌ برف خواهد داشت؟ و آیا بزرگترین پروژه ساخت و ساز در اروپا با محیط زیست سازگار است یا نه؟

چرنیشنکو می‌گوید روسیه آمده است: "ما در مورد زمان و بودجه آمادگی‌ داریم.
تسهیلات اسکی سوچی ساخته شده است. بیشتر مسیر‌ها به محل ورزشگاه تا پاییز آماده خواهد شد؛ و کار ساخت استادیوم اوایل سال آینده به پایان خواهد رسید. پس از آن، سوچی میزبان ۲۲ رویداد ورزشی از جمله رقص اسکیت گرند پری، خواهد بود تا پیش از هفتم فوریه ۲۰۱۴، که روز شروع مسابقات است، ورزشگاه امتحان خود را پس داده باشد.

آقای چرنیشنکو می‌گوید ما همه چیز را از پایه می سازیم. مثل نقاشی روی بوم سفید است: هر چه در مخیله تان هست، روی آن می‌‌کشید.

یک سوپروایزر استادیوم را، که میزبان مراسم افتتاحیه و اختتامیه خواهد بود، بازرسی می‌کند.

چند روز پیش، جرثقیل ها، کامیون ها، گریدر‌‌ها و لودرها داشتند زمین را آماده میکردند. آپارتمان هایی‌ برای اسکان ۲۶۰۰ ورزشکار و مربی‌ ساخته می شد و کارگران تلاش داشتند سقف‌ها را پیش از فرا رسیدن زمستان، سوار کنند.

در داخل قصر یخ داغ و خاک گرفته بلشویک ها، کارگران روی بیل مکانیکی سیم کشی‌های پیست هاکی روی یخ را آمده می‌‌کردند.

این پروژه عظیم شامل دو پارک است: یک پارک کوچکتر در ارتفاع هم سطح دریا، برای مسابقات اسکیت با استددیوم المپیکی با گنجایش ۴۰ هزار نفر؛ و یک پارک کوهستانی وسیع برای ورزش‌هایی‌ مثل اسنوبردینگ و اسکی، در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از دریا.

برای اطمینان بیشتر، مقامات روسیه بیش از یک سال است که مشغول جمع آوری و ذخیره سازی برف در تاسیسات زیرزمینی هستند. انتظار می رود تا شروع بازی ها، ۲۵۰ هزار متر مکعب برف ذخیره شود، تا اگر ۴۳۰ ماشین برف سازی که قرار است نصب شود کافی‌ نبود، این ذخائر مورد استفاده قرار گیرد.

آقای چرنیشنکو می‌‌گوید " به هر حال همیشه در مسابقات برف مصنوعی استفاده می‌‌شود. ماشین‌های برفساز می توانند در هوای ۱۰ درجه سانتیگراد ویا سردتر کار کنند.

آقای چرنیشنکو می‌گوید بر خلاف لندن، که بخشی از تدابیر امنیتی به شرکت‌های خصوصی داده شده بود، در المپیک زمستانی ۲۰۱۴، پلیس دولتی روسیه همه تدابیر را بر عهده خواهد داشت
XS
SM
MD
LG