لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

سخنرانی شورانگیز «اپرا وینفری» در مراسم گلدن گلوب


«اپرا وینفری» چهره سرشناس تلویزیونی آمریکا در مراسم اعطای جوایز گلدن گلوب در بورلی هیلز کالیفرنیا و در هنگام ایراد یک سخنرانی شورانگیز در زمینه حقوق مدنی و جنبش «من هم» چندین بار مورد تشویق ایستاده حاضران قرار گرفت.

وینفری در آن مراسم جایزه «سیسیل بی دومیل » را دریافت کرد. او در بخشی از سخنان خود گفت: دوران مردان سوء استفاده‌گر در حال پایان گرفتن است و دیگر جائی برای آنان باقی نمانده است.

اشاره او به رسوایی های اخیر است که در نهایت به کناره گیری چهره های جنجالی همچون هاروی واینستین یا کوین اسپیسی از کارشان به خاطر آزار جنسی زنان و مردان همکارشان منجر شد.

بنیانگذار شبکه رسانه ای اپرا وینفری، مجری پیشین برنامه تلویزیونی، بازیگر، تهیه کننده فیلم و برنامه های تلویزیونی و فعال زمینه اقدامات بشردوستانه، نخستین زن سیاهپوستی بود که این جایزه به او تعلق گرفت.

اپرا از احساسات خود در سال ۱۹۶۴ هنگامی که نوجوان بود و غروری که در اثر اعطای جایزه اسکار بهترین بازیگر اسکار مرد به «سیدنی پواتیه» به او دست داد، سخن گفت. پواتیه نخستین سیاهپوستی بود که اسکار گرفت. اپرا آرزو کرد بتواند همان تاثیر را بر زنان نوجوان امروز بگذارد.

اپرا توضیح داد: سیدنی کراوات سفید زده بود و البته رنگ پوستش سیاه بود و من هرگز ندیده بودم از مرد سیاهی این گونه تجلیل شود.

او سپس داستان زن سیاهپوستی به نام ریسی تیلور را باز گفت که در روز ۲۸ دسامبر ۲۰۱۷ در ۹۷ سالگی در گذشت و مبارزه اش برای عدالت ، پس از آن که شش مرد سفید پوست در سال ۱۹۴۴ به او تجاوز کردند.

اپرا گفت که ریسی تیلور هرگز به عدالتی که جستجو می کرد، نرسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG