لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

آندرو لويد وبر بيش از ۵ ميليون دلار شراب فرانسوی را در هنگ کنگ به فروش رساند


آندرو لويد وبر بيش از ۵ ميليون دلار شراب فرانسوی را در هنگ کنگ به فروش رساند
آندرو لويد وبر بيش از ۵ ميليون دلار شراب فرانسوی را در هنگ کنگ به فروش رساند

اين روزها بازارهای آسيايی فعالتر از بازارهای اقتصادی ديگر در کل دنيا هستند و خريد و فروش اجناس و توليدات لوکس مانند شراب تنها در اين بازارها رونق دارد.

آندرو لويد وبر، کلکسيونر شراب و آهنگ ساز مشهور بريتانيايی روز شنبه ۲۲ ژانويه شراب های سی و سه قطعه خود را به مبلغ ۵ و شش دهم ميليون دلار در حراجخانه «سوتبی» هنگ کنگ بفروش رساند. پرقيمت ترين آنها دوازده بطری از قطعه «شاتو پطروس» بود که به قيمت۷۷۰۰۰ دلار بفروش رفت يعنی که مشتری یيش از شش هزار دلار برای هر بطری از اين شراب مرغوب، پرداخت کرد.

تقاضا برای شراب قديمی و اعلا بين جمع کنندگان آسيايی بالا رفته است و انتظار می رفت کل اين شرابها به مبلغ چهار و يک دهم ميليون دلار به فروش برسد اما پيشنهاد برای خريد هر بطری شراب به حداکثر رسيد و هر کدام بيش از آنچه انتظار می رفت به فروش رسيد.

رابرت اسلی، مير کل ارشد شراب آسيای حراجخانه ساتبی، می گويد: «در سال ۱۹۹۷ کلکسيون شراب های اندرو لويد وبر را در لندن به حراج گذاشتيم و فکر می کرديم که بالاترين قيمت را برای هر بطری شراب بدست آورديم. اما شرابهای او در سال ۲۰۱۱ بيشتر فروش داشته و اکنون ما آنها را در هنگ کنگ که يکی از بهترين بازارهای خريد و فروش شراب است با قيمت بسيار بالا به فروش رسانده ايم.»

آندرو لويد وبر سازنده مشهور موسيقی نمايشهای موزيکالی چون فانتوم اپرا و کتز ۷۴۸، شيشه شراب را در زيرزمين خانه انگليسی خود مطعلق به قرن ۱۶ در «سيدمونتون کورت» با دما و مراقبت ويژه نگهداری می کند. آقای وبر که بيشتر به عنوان يک آهنگساز مشهور است اما خيليها هم او را به عنوان يک گرد آورنده شراب می شناسند.

بيشتر شرابهايی که به فروش رسيدند فرانسوی بودند که در هنگ کنگ محبوبتر است چرا که در سالهای اخير علاقه چينيها و در کل آسيايها به شراب بوردوی فرانسوی بيشتر شده است. همچنين هنگ کنگ به عنوان مرکز خريد و فروش شراب در آسيا بسيار فعال است و رکورد فروش شرابهای اعلا در آن شکسته شده است.

حراجخانه ساتبی در هنگ کنگ در سال ۲۰۱۰ بيش از ۵۲ ميليون دلار شراب فروخت که ۴ برابر سال قبل از آن بود.

XS
SM
MD
LG