لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

گزارش: شراب سازی ها در آلبانی گسترش می يابند


گزارش: شراب سازی ها در آلبانی گسترش می يابند
گزارش: شراب سازی ها در آلبانی گسترش می يابند

شراب سازان آلبانيايی روشهای قديمی تهيه شراب خود را بار ديگر به کار گرفته اند و درتلاشند تا شرابهايی تازه را با به کارگيری اين روشها توليد کنند و درصنعت شراب سازی به موفقيت تجاری، دست يابند.

اين کشور کوچک و نقاطی از اروپا چون يونان درميان قديمی ترين نقاط توليد شراب در جهان هستند. اما توليد شراب در قرن هفدهم و با سلطه اسلام به ميزان زيادی محدود شد و پس از آن نيز تحت رژيم کمونيستی در قرن بيستم شراب سازی بخش خصوصی در آلبانی، متوقف شد.

يکی از موفق ترين شراب سازيهای آلبانی، شراب سازی خانواده کوبو است که تاکستانهای خود را به دنبال فروپاشی کمونيسم دراوايل دهه ۱۹۹۰، بازپس گرفتند. با توجه به آنکه تجربه کافی برای شراب سازی نداشتند، يکی از برادران کوبو به ايتاليا رفت و ده سال برای شراب سازيهای ايتاليا کار کرد تا توانست تجارب بيشتری برای شراب سازی خود، کسب کند.

بسياری از شراب سازان آلبانی اين حرفه را به طور خانوادگی دنبال کرده اند و از سالها پيش تاکستان داشته اند.

درميان انواع گوناگون شرابهايی که در آلبانی توليد می شود چند نوع آنها نامهايی شاخص و شناخته شده هستند که فروش قابل توجهی نيز دارند. بسياری از شراب سازان آلبانی همچنين کوشش می کنند تا انواع تازه ای از شراب را نيز توليد کنند و به بازار شراب خود تنوع بيشتری ببخشند.

توليد بيشتر با هدف فروش دربازار محلی انجام می شود، اما يکی از مشکلات اصلی شراب سازان آلبانيايی آن است که بايد با محصولات وارداتی ايتاليايی و فرانسوی، رقابت کنند. مشکل آن جاست که آنچه وارداتی است معمولا کيفيت خوبی ندارد و قيمتش هم پايين است در نتيجه به قيمت پايين تر از شرابهای توليد خود آلبانی در بازار،عرضه می شود. به اين ترتيب شرابهای داخلی که اغلب بهتر هستند قيمتی بالاتر دارند و اين شرايط، فروش آنها را مشکل می کند.

تاکستان کوبو درنزديکی شهر تاريخی موسوم به برات واقع شده و با معماری سنتی، ساخته شده است. برات از سوی يونسکو به عنوان شهری تاريخی و ميراث فرهنگی به رسميت شناخته شده است. تاکستان کوبو امسال بيش از هزار و پانصد بازديدکننده داشته است.

XS
SM
MD
LG