لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

همه آنچه که باید درباره نگهداری بطری شراب بدانید


نشریه گاردین چاپ بریتانیا در مطلبی درباره نحوه نگهداری بطری شراب بازشده به نقل از یک کارشناس می گوید که بطری باز شده شراب، حتما باید در یخچال نگهداری شود. اما بطری بازنشده چه؟

شراب قرمز

نویسنده مطلب توصیه می کند که شراب قرمز را هم در یخچال بگذارید بویژه وقتی پای شراب قرمز سبک مثل بوژوله یا پینو نوآر در میان است. خنکی یخچال ته طعم میوه ای شراب را بیرون می آورد. حتی شراب های قرمز سنگین تر مثل کبرنه ساوینیون، شیراز و ملبک هم از خنکای یخچال سود می برند و اگر خنک – و نه سرد – سرو شوند، بیشتر به دل می نشینند. نویسنده می گوید روزگار "شراب را در دمای اتاق سرو کنید" به سر آمده و بهترین دما برای سرو شراب قرمز، ۱۷ یا ۱۸ درجه سانتیگراد است.

شراب سفید و رزه

گاردین می نویسد هر دو این شراب ها باید خنک سرو و نوشیده شوند اما نباید قبل از آن که باز شده و در جام ریخته شوند، تمام روز را در یخچال بمانند چرا که سرمای زیاد طعم شراب سفید را از بین می برد.

شراب گازدار

شراب گازدار باید قبل از سرو شدن خوب خنک شود، در غیر این صورت چوب پنبه هنگام باز کردن در بطری با حالت انفجاری به بیرون پرتاب می شود. در ضمن جام های دهان گشاد و قدکوتاه و جام های دهان تنگ و قدبلند این روزها برای سرو شراب سفید گازدار – یا به اصطلاح شامپاین- از مد افتاده و این شراب تابستانی بیشتر در جام های لاله شکلی که دهانه اش در بالا کمی تنگ می شود، سرو می شود.

شراب شناسان توصیه می گویند بطری بازشده شراب بیشتر از دو سه روز در یخچال نماند و می گویند اگر شراب در این چند روز فاسد نشود می توان از آن در آشپزی استفاده کرد. آنها می گویند حتی می شود ته مانده شراب را در فریزر منجمد کرد تا بعدا در آشپزی استفاده شود.

XS
SM
MD
LG