لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۳

افزایش مشتریان شراب گرجستان پس از تحریم های روسیه


آرشیو
آرشیو

تولیدکنندگان شراب در جمهوری گرجستان، از سال ۲۰۰۶ (۱۳۸۵) که دولت روسیه برای تنبیه موضع غرب‌گرایانه تفلیس، تقریبا ۸۰% از واردات شراب از آن کشور را تحریم کرد، به فکر بازارهای جدید افتادند.

سیاست تنبیهی کرملین لغو شد، ولی تحریم‌هایی که ده سال پیش اقتصاد گرجستان را زیر و رو کرد، شراب‌سازان را به فکر یافتن مشتریان غربی انداخت.

شراب گرجستان اکنون در ۴۲ کشور مشتری دارد؛ و صادرات شراب تنها در دو سال گذشته دو و نیم برابر شده است. نشریه اقتصادی فوربز شراب گرجستان را در رده «۹ شراب برتر سال» قرار داده است. به نظر آلیس فایرینگ، روزنامه نگاری که درباره شراب مطلب می‌نویسد و طرفدار شراب‌هایی که به شیوه طبیعی تولید شده اند،است ، شراب گرجستان می‌تواند «یک قدرت عمده» در دنیای شراب‌های طبیعی باشد. آلیس فایرینگ می گوید: «یک دلیلش این است که گرجی‌ها حدوداً ۸ هزار ساله که شراب رو به همین شیوه طبیعی درست می‌کنند. قرابه‌های بزرگ سفالی درست می‌کنند و زیر خاک می‌گذارند، و در آنها شراب می‌اندازند. این قرابه‌ها می‌تواند قرن‌ها زیر خاک بماند.»

شیوه شراب سازی سنتی گرجستان چندی پیش در فهرست میراث معنوی و فرهنگی یونسکو ثبت شد. شراب گرجستان - که گفته می‌شود مهد شراب سازی دنیا است - در آمریکا هم خیلی طرفدار دارد.

دانیل بونت، صاحب یک شراب فروشی کوچک در مرکز واشنگتن می‌گوید ۳۰ شراب مختلف گرجستان را در مغازه‌اش عرضه می‌کند و مشتری‌های شراب گرجی روز به روز بیشتر می‌شود.دانیل بونت می گوید: «ظاهراً مشتری‌ها هر چه بیشتر به شراب گرجی علاقه نشان می‌دهند. مردم فکر می‌کنند تولید کننده شراب ایتالیایی‌ها و فرانسوی‌ها بوده اند؛ ولی در واقع گرجی ها بودند. یکی از ریشه‌های شراب از گرجستان آمده است.»

به نظر دانیل، مردم آمریکا شراب گرجستان را فقط برای ارزانی اش دوست ندارند؛ دلیل اصلی‌اش این است که شراب‌های گرجی آنقدر متنوع است که برای هر یک از غذاهای متنوع خانگی یا رستوران‌ها یک نوع شراب پیدا می‌شود.

رز پره‌ویت، که تازگی‌ها با شریکش رستوران بین‌المللی کمپاس رز را در شهر واشنگتن باز کرده است، می‌گوید مشتریانش از شراب گرجی خیلی استقبال می‌کنند. رز پره‌ویت می گوید: «بسته به فصل، شراب قرمز یا سفید می‌خواهند. وقتی هوا سرد است بیشتر شراب قرمز می‌خواهند و تابستان، بیشتر مشتری شراب سفید هستند.»

خوراک‌های گرجی هم خیلی طرفدار دارد، رز تصمیم داره چند نوع خوراک گرجی جدید به منوی رستورانش اضافه کند.

آلیس فایرینگ یک کتاب درباره شراب گرجستان در دست تهیه دارد که به زودی منتشر می‌شود. در کتابش، به وابستگی مردم گرجستان به انگور، تاکستان‌‌ها و شراب های شان اشاره کرده که به نظر او، بیشتر از هر جای دیگر دنیا، با فرهنگ مردم پیوند خورده است.

XS
SM
MD
LG