لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۷

آتش سوزی در استرالیا وضع را بحرانی کرد


ادامه آتش سوزی در مناطقی از جنوب استرالیا در روز سه شنبه از کنترل خارج شده است و مقامات در برخی مناطق درباره وقوع وضعیت «فاجعه بار» هشدار داده اند.

مقامات می گویند بیش از ۱۳۰ آتش سوزی مناطق پرجمعیت جنوب استرالیا در ایالت نیو ساوت ولز را فراگرفته است. در این منطقه دمای هوا به ۴۵ درجه سانتیگراد می رسد و سرعت باد بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است.

در جزیره تاسمانی، امدادگران همچنان در تلاش هستند تا ۱۰۰ نفر را که گم شده اند پیدا کنند. آنان پس از آن که آتش روستایشان را فراگرفت و ده ها خانه را ویران کرد ناپدید شدند.

تاکنون گزارشی مبنی بر مرگ افراد منتشر نشده اما مقامات در روز سه شنبه گفتند که وضعیت به حالت بحرانی درآمده به این معنی که آتش غیرقابل کنترل است و با سرعت بالا پیش می رود و تخلیه مناطق مسکونی تنها راه حل است.

جنگلهای طبیعی و پارک های ملی بسته شده اند و مسئولان هشدار داده اند که گرمای شدید در بخش هایی از کشور پس از سه شنبه نیز ادامه خواهد داشت.
آتش نشانی استرالیا با هلیکوپتر و هواپیما با شعله های آتش در پنج ایالت از شش ایالت مقابله می کنند.

آتش سوزی جنگل ها در فصل تابستان در استرالیا واقع در نیمکره جنوبی زمین شایع است. در فوریه ۲۰۰۹ صدها آتش در ایالت ویکتوریا ۱۷۳ نفر را کشت و حدود ۴ و نیم میلیارد دلارخسارت وارد کرد.
XS
SM
MD
LG