لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

آتش‌سوزی در آلبرتای کانادا تا کنون ۱۶ هزار ساختمان را نابود کرده است


آتش سوزی موجب شده ۱۰۰ هزار نفر خانه های خود را ترک کنند.
آتش سوزی موجب شده ۱۰۰ هزار نفر خانه های خود را ترک کنند.

آتش سوزی های مهیب در مناطقی از استان آلبرتا در شمال شرقی کانادا باعث نابودی دست کم ۱۶ هزار ساختمان شده است و نزدیک به یک صد هزار نفر از سکنه نیز توسط نیروی هوایی کانادا از مناطق آسیب دیده بیرون برده شده اند. آنها امیدی به بازگشت به خانه هایشان ندارند.

"ریچل نوتلی"، نخست وزیر استان آلبرتای کانادا روز پنجشنبه هنگام دیدار از شهر فورت مک موری خواهان استفاده از همه منابع برای مقابله با آتش سوزی مهیب شد.

وی گفت: " این استان منطقه اضطراری اعلام شده به این معنی که همه بخش های استان باید در همکاری با مقام ها، همه منابع کمکی را برای مقابله با وضعیت حاضر بسیج کنند. "

به گزارش زلاتیکا هوک خبرنگار صدای آمریکا، همه پروازهای تجاری بر فراز منطقه متوقف شده و تا کنون حدود شانزده هزار ساختمان صدمه دیده یا نابود شده است.

دیل بندفلد از مرکز خدمات منطقه ای "بوفالو وود" به صدای آمریکا می گوید: ما با یک آتش سوزی خیلی بزرگ و جدی مقابله می کنیم. تا کنون یک شهر را به کام خود کشیده و ما نسبت به امنیت مردم شهرهای گریگوری و آنزاک اطمینان می دهیم، آنها را خارج و به ادمومنتون منتقل می کنیم.

بعضی از مردمی که مجبور به تخلیه خانه هایشان شده اند، نگران از دست دادن دارایی هایشان هستند. یکی از آنها به صدای آمریکا می گوید "حتی نگذاشتند وسایل شخصی مان را برداریم. ما همه چیزمان را از دست داده ایم."

در حالی این گریخته از آتش ناراحت متعلقات است، یک شهروند دیگر از این که زنده است، خوشحال است و می گوید: این چیزها اتفاق میافتد. هوا تغییر می کند، بادها تغییر می کنند. وضع بهتر نمی شود. وقت رفتن رسید است، خانه من در شهر شاید از بین رفته باشد، شاید هم نرفته باشد ولی ما همه زنده هستیم بالاخره چیزای دیگر رو می شود جایگزین کرد.

عکس هایی از آتش سوزی مهیب کانادا؛ ۱۶ هزار خانه نابود، صد هزار نفر مجبور به ترک منطقه

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیروهای نظامی کشور را به کمک فرستاده است.

وی گفت: "نیروی هوایی سلطنتی کانادا آماده حمایت از استان آلبرتا و کمک به تخلیه منطقه است و نیز رساننده کمک های ویژه و آتش نشانان و وسایل خاموش کردن آتش به مناطق آسیب دیده است."

انتظار می رود درجه حرارت مناطق آسیب دیده در روزهای پیش رو کاهش یابد، ولی بدون بارش باران مهار آتش سوزی و جلوگیری از گسترش آن کار ساده ای نیست.

XS
SM
MD
LG