لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

در آتش سوزی در شمال کالیفرنیا ۴۰۰ خانه ویران شد


مقامات ایالت کالیفرنیا در غرب آمریکا می گویند در یکی از دو آتش سوزی عظیم در شمال ایالت یک زن سالمند معلول کشته شده است.

جسد زن ۷۲ ساله در ویرانه های خانه اش در منطقه شراب سازی ناپا ولی پیدا شد. آتش نشانانی که برای نجات او اعزام شدند نتوانستند به محل برسند زیرا شعله های آتش همه جا را فرا گرفته بود.

آتش سوزی از هنگام آغاز در روز شنبه گذشته ۴۰۰ خانه را از بین برده ، بیش از ۲۴ هزار هکتار زمین را به کام کشیده است، و ۹ هزار ساختمان دیگر را تهدید می کند. تا دوشنبه شب فقط حدود ۱۰ درصد آتش سوزی مهار شده بود.

در حدود ۳۰۰ کیلومتر بطرف شرق، آتش دیگری در کوه های سیرا زبانه می کشد، و تا نیمروز دوشنبه ۱۳۵ خانه را ویران کرده بود.

دو حریق در میان ۱۲ آتش سوزی بزرگ در شمال کالیفرنیا هستند. مسئولان اورژانس می گویند گیاهان خشک ناشی از چهار سال بی بارانی به اضافه موج گرمای بی سابقه، عامل عمده حریق ها است.

جری براون فرماندار کالیفرنیا که وضعیت فوق العاده اعلام کرده است، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت ایالت او با "طبیعت" می جنگد.

براون از آتش نشانان به دلیل نشان دادن شجاعت زیاد قدردانی کرد و گفت شعله ها سریعتر از آنچه مدل های کامپیوتری پیش بینی می کرد گسترش پیدا می کند. او یادآور شد که تغییر آب و هوا به حریق های بیشتر در آینده منجر خواهد شد.

هواشناسان هوای خنک تر و رطوبت بیشتری را برای بقیه هفته در شمال کالیفرنیا پیش بینی کرده اند که به آتش نشانان در مهار آتش کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG