لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

هشدار آمریکا به ویکی لیکز درباره انتشار اسناد محرمانه جدید


هشدار آمریکا به ویکی لیکز درباره انتشار اسناد محرمانه جدید
هشدار آمریکا به ویکی لیکز درباره انتشار اسناد محرمانه جدید

مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا با ارسال نامه ای به جولیان آسانگ، موسس ویکی لیکز و وکیل او هشدار داد که قصد او برای انتشار اسناد محرمانه بیشتر آمریکا، نقض قانون آمریکا است.

«هرولد کو» در این نامه به تاریخ ۲۷ دسامبر، میگوید این پاسخی است به نامه آسانگ خطاب به سفیر آمریکا در بریتانیا، که از قصد وی برای انتشار اسناد بیشتر در ویکی لیکز خبر می داد.
نامه وزارت خارجه آمریکا هشدار می دهد که انتشار اطلاعات، زندگی سربازان آمریکایی، روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر را به خطر می اندازد و همچنین همکاری میان ملت ها را در زمینه هایی چون مبارزه با تروریسم، بیماری ها و مسائل اتمی، به خطر می اندازد.

روز جمعه، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه ایالات متحده درباره تهدید ویکی لیکز، با چندین کشور تماس گرفته است.

پی جی کرالی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در شبکه تویتر گفت خانم کلینتون با رهبران آلمان، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بریتانیا، فرانسه و افغانستان تماس داشته است.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص به نقل از یک مقام ارشد این کشور گفت دولت اسرائیل هشداری دریافت کرده بود مبنی بر این که برخی از این اسناد ممکن است حاوی گزارش های محرمانه از سفارت آمریکا در تل آویو باشد.

روزنامه الحیات مستقر در لندن نیز می گوید انتشار اخبار محرمانه جدید توسط ویکی لیکز، حمایت آمریکا از پ کاکا، گروه جدایی خواه کارگردان کردستان ترکیه را فاش می کند که به عنوان یک گروه تروریستی نامش در فهرست وزارت خارجه آمریکا ثبت شده است.

زمان انتشار اسناد محرمانه توسط ویکی لیکز معلوم نیست. ویکی لیکز روز دوشنبه در صفحه تویتر خود اعلام کرد که قصد دارد حدود ۳ میلیون سند محرمانه را منتشر کند.

این اسناد هفت برابر ۴۰۰ هزار سندی است که ویکی لیکز پیشتر درباره جنگ عراق منتشر کرده بود.

ویکی لیکز توسط جولیان آسانگ، شهروند استرالیا و هکر سابق کامپیوتر تاسیس شده است.

سانگ پر رمز و راز، به دلیل انتشار اسناد محرمانه مورد انتقاد پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا قرار گرفته است. او در سوئد، به اتهام تجاوز تحت تعقیب برای بازجویی است. او این اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG