لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

متهم پرونده ویکی لیکس نوع دادگاه خود را برنگزیده است


متهم پرونده ویکی لیکس نوع دادگاه خود را برنگزیده است
متهم پرونده ویکی لیکس نوع دادگاه خود را برنگزیده است

یک سربازساده ارتش آمریکا که مورد اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به خارج از ارتش این کشور است، تصمیم گرفته است که برای تعیین نوع دادگاهی به منظور رسیدگی به اتهامات وی تشکیل خواهد شد، اظهارعقیده نکند. وکیل مدافع بردلی مانینگ - این سرباز متهم ارتش ایالات متحده- می گوید: محاکمه وی حداکثر تا ماه ژوئن سال جاری به تعویق خواهد افتاد و دیرتر ازآن برگزار نخواهد شد.

اعضای ارتش ایالات متحده حق دارند که برای رسیدگی به اتهاماتشان، دادگاه نظامی یا دادگاه عادی را برگزینند. مانینگ دو گزینه پیش رو دارد: حضور دردادگاهی با یک قاضی، یا حضور دردادگاهی با هیأت منصفه. وی هنوز ابراز نکرده است که کدام را ترجیح می دهد. دراین حال نه به اتهامات خود معترف شده و نه آنها را نفی کرده است.

مانینگ با بیست و دو اتهام روبه روست که کمک به دشمن در میان آنهاست؛ اتهامی که اگر ثابت شود، حکم حبس ابد خواهد داشت. حکم سایراتهامات وی مجموعاً صد و پنجاه سال زندان است. بردلی مانینگ متهم است به آنکه بیش از ۷۰۰ هزار سند و کلیپ ویدئویی محرمانه ارتش آمریکا را در تارنمای ویکی لیکس گذارده است.

وکلای مدافع مانینگ – که ۲۴ ساله است- می گویند از آنجا که وی مشکل روانی داشته، اطلاعات و اسناد محرمانه اساساً نباید در اختیار وی قرار می گرفته است. درمورد مانینگ همچنین گفته شده که وی به سبب هم جنس گرا بودن درزمانی که خدمت درارتش برای هم جنس گرایانی که آزادانه گرایش جنسی خود را عنوان می کردند، قدغن بوده، تحت فشار بوده است.

بردلی مانینگ که اهل ایالت اوکلاهاماست، از دو سال پیش – زمانی که درز اطلاعات به خارج از ارتش آمریکا روشن شد- محبوس بوده است. وی به افشای بیشترین میزان اطلاعات محرمانه در طول تاریخ آمریکا متهم است. دادگاهی که درماه دسامبر سال گذشته برای رسیدگی به اتهامات وی تشکیل شد، رسماً استنتاج کرد که وی با ژولیان آسانژ- بانی تارنمای ویکی لیکس- درارتباط بوده و به وی اطلاعات می داده است.

XS
SM
MD
LG