لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

دستور جلب بنیانگزار ویکی لیکس از سوی پلیس بین الملل صادر شد


دستور جلب بنیانگزار ویکی لیکس از سوی پلیس بین الملل صادر شد
دستور جلب بنیانگزار ویکی لیکس از سوی پلیس بین الملل صادر شد

وکیل مدافع بنیان گزار تارنمای اینترنتی ویکی لیکس دادستان سوئدی را با رئیس پلیس مخفی استالین مقایسه می کند.

سازمان پلیس بین المللی خاطر نشان کرده است که یک دستور جلب بین المللی – اخطار قرمز - برای ژولین آسانژ مؤسس ویکی لیکس صادر شده است، این دستور جلب به دلیل خشونت و تعرض های جنسی بوده است. سخنگوی پلیس بین الملل اعلام کرد که دستور بازداشت از سوی دولت سوئد صادر شده است. این دستور در روز بیست و نهم آبان گذشته صادر شده و در اختیار سازمان پلیس بین الملل – اینترپل - که مقر آن در شهر لیون در فرانسه است، قرار گرفته و کمی بعد دستور جلب و استرداد ژولین آسانژ از سوی سازمان پلیس بین الملل به صد و هشتاد و هشت عضو آن ابلاغ شده است.

وکیل مدافع مؤسس ویکی لیکس به تصمیم دادگاه سوئدی اعتراض کرده و دادستان سوئدی را با رئیس پلیس مخفی استالین مقایسه کرده است.

جولیان آسانژ در چهارچوب قوانین کیفری کشور سوئد با پنج مورد اتهام روبروست و در صورت محکومیت باید دو سال را در زندان بگذراند. این در حالی است که وی تمام اتهامات وارده را رد کرده است.

وکیل مدافع مؤسس ویکی لیکس می گوید نه وی و نه موکلش هرگز هیچگونه نامه ای در این مورد از مقامات قضائی سوئد دریافت نکرده اند. ژولین آسانژ در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه خبری العربیه کمی قبل از این گفته بود تمام این اتهامات به دلیل آنست که ویکی لیکس صدها هزار مدارک مربوط به جنگ افغانستان را در تارنمای اینترنتی خود منتشر کرده است.

XS
SM
MD
LG