لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

جلسه استماع دادگاه رسیدگی به درخواست استرداد بنیان‌گذار ویکی‌لیکس در لندن آغاز شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جلسه رسیدگی دادگاه به درخواست ایالات متحده برای استرداد جولیان آسانژ، بنیان‌گذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس، روز دوشنبه در لندن آغاز شد.

قاضی «دادگاه وولویچ کراون» استدلال وکلای نماینده ایالات متحده را خواهد شنید. آنها در ۱۷ مورد جاسوسی و یک مورد حمله سایبری علیه آسانژ ایراد اتهام می کنند.

اگر این شهروند ۴۸ ساله استرالیایی گناهکار شناخته شود ممکن است حکم تا سقف ۱۷۵ سال حبس پشت میله های زندان برای او صادر شود.

موارد اتهامی شامل افشای اطلاعات محرمانه از وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا طی کارزار نظامی ایالات متحده در افغانستان و عراق، مکاتبات ارسالی از سفارتخانه های آمریکا در کشورهای متعدد به مقام های وزارت خارجه آمریکا، و اطلاعات ارائه شده درباره ماموران دولتی و افرادی که با ایالات متحده همکاری کردند، است.

حامیان جولیان آسانژ که بسیاری‌شان چهره هایی در حوزه موسیقی و مد هستند، معتقدند پیگرد او از آغاز سیاسی و شخصی بوده است و خواستار آزادی او شده اند.

سازمان های روزنامه نگاری به دفاع از آسانژ پرداخته و اتهامات علیه او را حمله به آزادی بیان عنوان می‌کنند.

آسانژ هفت سال را در تبعیدی خودخواسته در سفارت اکوادور در لندن گذراند و پس از اخراج او از آن جا مقام های بریتانیایی او را در سال ۲۰۱۹ به یک زندان تحت تدابیر امنیتی شدید منتقل کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG