لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۵

ویکی لیکس: آمریکا و آلمان در یک طرح محرمانه شرکت دارند


خبرهای نشت شده از اسناد سیاسی آمریکا نشان می دهد که به رغم مخالفت های شدید برخی از کشورها از جمله فرانسه، ایالات متحده و آلمان مشترکاً در تلاش تولید یک سیستم ماهواره جاسوسی هستند.

روزنامه نروژی «افتن پوستن» پس از موفقیت به دسترسی کامل به وب سایت «ویکی لیکس»، این اطلاعات را روز دوشنبه منتشر کرد.

به نوشته رونامه «افتن پوستن» در تلگرام هائی که از سفارت آمریکا در برلین ارسال شده گفته شده است که آن ماهواره تا سال ۲۰۱۳ قابل بهره برداری خواهد شد.

به دلیل جنجال برانگیز بودن این برنامه مقامهای آمریکائی و آلمانی مصمم شدند که این طرح را به عنوان یک طرح عمومی که هدف زیست محیطی دارد ارائه کنند. در حقیقت در تلگرام ها گفته شده است که طرح «تحت کنترل کامل» خدمات اطلاعاتی آلمان و مرکز هوا- فضائی آلمان قرار دارد.

در این تلگرام های سیاسی که از ماه فوریه سال ۲۰۰۹ تا فوریه سال ۲۰۱۰ ارسال شده است همچنین به تعدادی از کشورها، از جمله فرانسه که تلاش کرده اند این طرح را متوقف سازند اشاره شده است.

این طرح که «های راس» نام دارد بنا به گزارش ها می تواند اشیائی را در سطح زمین به قطر ۵۰ سانتی متر ببیند و روزانه سه تا پنج بار گزارشی از آن تهیه کند. این سیستم حتی میتواند در شب با استفاده از نور مادون قرمز تصاویری تهیه کرده و از فغالیت های زیر زمینی نیز عکس گرفته و سریعتر از ماهواره هائی که اکنون ممشغول فعالیت در فضا هستند آن تصاویر را به زمین مخابره کند.

XS
SM
MD
LG