لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

ویکیلیکز از انتشار اسناد جنگ عراق دفاع می کند


«جولیان آسانگ»، بنیانگذار ویکیلکز
«جولیان آسانگ»، بنیانگذار ویکیلکز

مسئولان «ویکیلیکز»، از انتشار نزدیک به ۴۰۰ هزار پرونده نظامی محرمانه آمریکا درباره جنگ عراق، که جزییات مرگ های غیر نظامیان، بدرفتاری با بازداشت شدگان و نیز اقدامات ایران را فاش می کند، دفاع کرده اند.

«جولیان آسانگ»، بنیانگذار ویکیلکز، روز شنبه در یک کنفرانس خبری در لندن گفت این اسناد واقعیت های جنگ عراق و اطلاعاتی را که قبلا منتشر نشده بود فاش می کنند.

او یادآور شد اسناد گزارش های خام درباره عملیات نظامی است، و هیچ نام یا اطلاعاتی را که به زیان گروه ها یا افرادی که در حوادث اصلی دست داشتند باشد، شامل نمی شود.

پیشتر، ارتش آمریکا انتشار اسناد را محکوم کرد و گفت این اقدام می تواند جان سربازان آمریکایی و متحدان عراقی آنها را به خطر بیاندازد.

اسناد فاش می کند که در جریان خشونت ها در عراق، در فاصله حمله آمریکا در ماه مارس ۲۰۰۳ و پایان سال پیش، ۱۰۹ هزار تن کشته شدند، که بیش از ۶۰ درصد غیر نظامیان عراقی بودند.

گروهی به نام «بدن شماری در عراق» می گوید ۸۰ درصد کشته شدگان در عراق، غیر نظامی بوده اند.

گروه همچنین ارتش آمریکا را متهم کرد که از انتشار اطلاعات درباره مرگ ۱۵ هزار شهروند عراقی، که قبلا فاش نشده، جلوگیری می کند، و مجموع این رقم را به بیش از ۱۲۰ هزار نفر بالا می برد.

گروه می گوید مرگ هایی که به تازگی فاش شده، ترورها، اعدام ها و تیراندازی های عبوری را شامل می شود.

گروه همچنین مواردی را تشریح می کند که حاکی است آمریکا از آزار زندانیان توسط پلیس و سربازان عراقی آگاه بوده، اما مداخله نکرده است.

پیشتر در اوائل سال جاری، ویکیلیکز حدود ۷۷ هزار سند محرمانه درباره جنگ در افغانستان، از جمله اسامی خبرچین های افغان منتشر کرد.

XS
SM
MD
LG