لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۴

ایران؛ بود و نبود سلاح اتمی


تحلیل آسوشیتدپرس از احتمال حمله آمریکا به ایران

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است حال که جنگ عراق به پایان رسیده و جنگ افغانستان هم رو به تمام است، محتمل ترین نقطه برای یک درگیری نظامی جدید برای آمریکا، ایران است. در ادامه مطلب آمده است : به رغم تحریم های بی سابقه جهانی، برنامه اتمی ایران همچنان به پیش می رود. ایالات متحده و دیگر قدرت های غربی بیم از آن دارند که جمهوری اسلامی مصمم است با تولید سلاح های هسته، توازن قدرت در خاورمیانه را اساساً تغییر دهد، و اسرائیل را به طور جدی تهدید کند. ایران تأکید می کند که برنامه اتمی اش صرفاً در خدمت مقاصد صلح آمیز و پژوهش های پزشکی است.

موضع ایران

باراک اوباما از زمان روی کار آمدن سیاستی دوجانبه در قبال ایران در پیش گرفته است، و در عین حال کاملاً روشن کرده که مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی می شود. دولت آقای اوباما تحریم های فلج کننده ای بر صنعت نفت و امور مالی ایران تحمیل کرده تا ایران را به متوقف کردن فعالیت های غنی سازی اورانیوم وادارد. وی همزمان پیشنهاد کرده که اگر دولت شیعه ایران دست از غنی سازی بردارد، می تواند پیوندهای نزدیکتری با کشورهای دنیا داشته باشد. دیپلماسی نتوانسته است جاه طلبی های هسته ای ایران را متوقف کند، با این حال آقای اوباما اصرار دارد که گزینه نظامی را تنها به عنوان آخرین راه حل به کار گیرد. وی بر اسرائیل فشار آورده که فرصت بیشتری به تحریم ها و گفتگوها بدهد، و با این کار میانه اش با متحد نزدیک آمریکا و مدافع جدی واکنش نظامی به ایران، شکرآب شده است.

میت رامنی، رقیب جمهوریخواه باراک اوباما در انتخاب پیش روی ریاست جمهوری آمریکا، عملکرد آقای اوباما در برابر ایران را ضعیف خوانده است. او می گوید ایالات متحده باید جمهوری اسلامی ایران را به طور جدی و باورکردنی به اقدام نظامی تهدید کند، و باید با مخالفان حکومت ایران برای سرنگون کردن دولت همکاری کند، نه این که با نرمش نشان دادن و تعامل تهران را به بهتر رفتار کردن وادارد.

همکاران آقای اوباما صحبت از این به میان آورده اند که باید حتی جلوی رسیدن ایران به توان تولید سلاح هسته ای را گرفت، این معیار می تواند فضا را برای واکنش نظامی بازتر کند. سیاست آقای رامنی در برابر ایران با استدلال وی که متحد قویتری برای اسرائیل خواهد بود، همخوانی دارد. آقای رامنی می گوید اگر دولت اسرائیل بخواهد به ایران حمله کند، وی از اسرائیل حمایت خواهد کرد. با این حال، وی در آخرین مناظره انتخاباتی با اوباما گفت تحریم ها بر ایران اثر کرده؛ و با تأکید بر ضرورت رویکردهای «صلح آمیز و دیپلماتیک» گفت تنها زمانی باید به جنگ متوسل شد که هیچیک از گزینه های دیگر مؤثر واقع نشود.

اهمیت مسأله:

سلاح هسته ای در دست دولت ایران، ثبات خاورمیانه را بر هم خواهد زد و به طور بالقوه موجب رقابت هسته ای در منطقه خواهد شد. اسرائیل نگران بود و نبودش خواهد بود. عربستان سعودی، ترکیه و مصر، رقبای سنتی ایران هم ممکن است به دنبال کسب بازدارنده های اتمی بروند. سلطه ایران بر عراق و لبنان بیشتر خواهند شد. این احتمال که گروه های ستیزه جو مثل حماس و حزب الله سلاح هسته ای به دست بیاورند، خطری است که واشنگتن نمی تواند بپذیرد.

تنظیم وقت بسیار مهم است. اسرائیل نگران است که در حالی که ایران تاسیسات بیشتری را به زیر زمین منتقل می کند، فرصت برای اقدام از دست برود. در این برهه،تنها آمریکا ظرفیت تکنولوژیکی برای دسترسی به تأسیسات هسته ای ایران را که در عمق زمین مدفون است، دارد.

با این حال، حمله به ایران، مسأله ساده ای نیست. به همین خاطر هیچیک از کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا به صراحت به اقدام نظامی اشاره نکرد. در صورت وقوع یک حمله، تهران می تواند با جلوگیری از خروج نفت از خلیج فارس، تأمین سوخت دنیا را مختل کند. حدود یک پنجم نفت مصرفی جهان از تنگه هرمز عبور می کند. همچنین ایران می تواند متحدان آمریکا در منطقه را هدف قرار دهد، یا گروههایی مثل حزب الله را برای انجام اقدامات تروریستی حمایت کند. در حالی که ایالات متحده هنوز درگیر مشکلات اقتصادی و بدهی است، ایران می تواند آمریکا را به یک جنگ عمده بکشاند.

روشن نیست که جنگ، در نهایت چه دستاوردی خواهد داشت. ارزیابی های سازمان های اطلاعاتی این است که جنگ می تواند برنامه اتمی ایران را به عقب بیندازد؛ اما آن را نابود نخواهد کرد. اقدام نظامی می تواند ایران را به دنبال کردن برنامه اتمی و ادامه حاکمیت رژیمی منفور بر مردم وادارد. همچنین ممکن است بین ایالات متحده و متحدان غربی اش - که ادامه دیپلماسی را ترجیح می دهند - اختلاف نظر به وجود آورد.

از سوی دیگر، شواهدی در دست نیست که ایران به مذاکره جدی بر سر برنامه اتمی اش تمایل دارد.
XS
SM
MD
LG