لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۱

تایید روش جدید تشخیص بیماری سل در کشورهای فقیر توسط سازمان بهداشت جهانی


تایید روش جدید تشخیص بیماری سل در کشورهای فقیر توسط سازمان بهداشت جهانی
تایید روش جدید تشخیص بیماری سل در کشورهای فقیر توسط سازمان بهداشت جهانی

«سازمان بهداشت جهانی» آزمایش جدید تشخیص بیماری سل در کشورهای فقیر را تایید کرد.

این سازمان بین المللی مستقر در ژنو، روز چهارشنبه ( ۸ دسامبر) اعلام کرد آزمایش جدید و سریع تشخیص، کنترل و درمان بیماری سل می تواند شیوه مقابله با این بیماری در کشورهای فقیر را متحول کند.

نتیجه آزمایش هایی که هم اکنون برای تشخیص سل انجام می شوند، معمولاً سه ماه طول می کشند و در بسیاری از موارد، افراد بدون تشخیص صحیح جان خود را از دست می دهند.

در روش جدید برای آزمایش ژن های آلوده به باکتری، از فن آوری نوین «دی ان ای» استفاده می شود. این آزمایش را می توان با نمونه برداری از بزاق دهان و نیز با آموزش ساده به پرستاران انجام داد. پزشکان این نمونه را با مواد شیمیایی می آمیزند و آن را در یک مخزن شبیه کارتریج چاپگر و داخل یک دستگاه ویژه این آزمایش قرار می دهند.

دکتر ماریو راویگلیونه، مدیر دپارتمان «ریشه کنی سل» در «سازمان بهداشت جهانی» گفته است: «آزمایش جدید قدم بسیار مهمی برای تشخیص و درمان بیماری سل محسوب می شود و در دل میلیون ها انسان که به طور جدی در معرض خطر ابتلای به سل و بیماری های دیگری که در برابر دارو مقاوم هستند، پرتو نور امید جدیدی می آفریند.»

نتایج این تحقیق حاکی از آن است که این آزمایش که با نام علمی « Xpert MTB/RIF» معرفی شده است، ۹۸ درصد موارد ابتلای به بیماری سل را بین ۱۷۰۰ نفر شرکت کننده به طور موفقیت آمیزی تشخیص داده است. این روش همچنین نوع خاصی از سل را شناسایی کرد که در برابر دارو مقاوم است.

بنیاد ابتکار و تشخیص نوین، مستقر در سوئیس اعلام کرده است این آزمایش با ۷۵ درصد تخفیف ( ۱۷ دلار به جای ۶۷ دلار )، به بیش از صد کشور درحال توسعه فروخته خواهد شد. هزینه خرید دستگاه ویژه این آزمایش ۱۷ هزار دلار است.

«سازمان بهداشت جهانی» خواسته است این آزمایش به عنوان بخشی از طرح های ملی کنترل بیماری سل در کشورهای جهان مورد استفاده قرار گیرد.

جزئیات نتایج این تحقیق در شماره ماه سپتامبر نشریه « Medicine » نیوانگلند منتشر شد.

XS
SM
MD
LG