لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۱۶

پایان دوره شیوع ویروس « اچ ۱ ان ۱»


« سازمان بهداشت جهانی » اعلام کرد دوره فراگیری ویروس « اچ ۱ ان ۱» به پایان رسیده است.این ویروس عامل اغلب موارد آنفلوآنزای انسانی در سال ۲۰۰۹ در جهان بوده است و انواع ویروس عامل آنفلوآنزای خوکی و مرغی از زیرشاخه های آن به شمار می روند.

۱۱۸ هزار نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر ابتلای به این بیماری از دست دادند و فراگیری آن عامل عملیات گسترده واکسیناسیون در کشورهای مختلف جهان بود.

مارگارت چان، دبیر کل « سازمان بهداشت جهانی » روز سه شنبه ( ۱۰ اوت ) گفت که این دوره فراگیری این ویروس به پایان رسیده است.

خانم چان از مقر این سازمان در ژنو اعلام کرده است با وجودی که وارد دوره پس از فراگیری این ویروس شده ایم، اما این امر به آن معنا نیست که « اچ ۱ ان ۱» نابود شده است.

وی تاکید کرده است:«با توجه به تجربه رویارویی با دیگر ویروس های فراگیر، انتظار داریم که عملکرد ویروس « اچ ۱ ان ۱» شبیه یک ویروس آنفلوآنزای فصلی باشد که شیوع آن طی سال های آینده ادامه خواهد یافت.»

گروهی از کارشناسان بین المللی آنفلوآنزا، روز دوشنبه وضعیت شیوع این ویروس را مورد ارزیابی قرار دادند.

« سازمان بهداشت جهانی » در حال بررسی علائم و شواهدی است که بنا به باور این سازمان، در ظهور این ویروس به شکل یک ویروس آنفلوآنزای فصلی به ویژه در فصل زمستان در نیم کره شمالی و جنوبی تعیین کننده هستند.

« سازمان بهداشت جهانی » گزارش داده است درحال حاضر، بسیاری از کشورهای جهان شیوع ویروس هایی شبیه ویروس معمولی آنفلوآنزا را گزارش کرده اند.

ویروس « اچ ۱ ان ۱» در بهار سال ۲۰۰۹ به یک پدیده فراگیر بدل شد و بنا به آمار «سازمان بهداشت جهانی»، دست کم ۱۱۸ هزار نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر ابتلای به آن از دست دادند.


XS
SM
MD
LG