لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۱۳

سازمان بهداشت جهانی: « اچ ١ ان ١ » هنوز یک بیماری فراگیر است


سازمان بهداشت جهانی: « اچ ١ ان ١ » هنوز یک بیماری فراگیر است

سازمان بهداشت جهانی اخیراً اعلام کرده به نظرمی رسد اوج فعالیت ویروس «H1N1» عامل آنفولانزای همه گیر پشت سر گذاشته شده است.

مارگارت چن، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی گفته است مشاوران کمیته این سازمان متفق القول بر این عقیده اند در حالی که دوره فعالیت شدید همه گیری « H1N1» در بیشتر نقاط جهان گذشته است، اما انتظار می رود فراگیری بیماری همچنان ادامه یابد.

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری از فصل آنفولانزا در نیمکره جنوبی در اختیار این کمیته قرار گیرد، اعضای آن به هدف ارزیابی وضعیت فراگیری این آنفولانزا در اواسط ماه ژوئیه دیدار خواهند کرد.

هشدار درمورد شیوع ویروس «H1N1» عامل بیماری فراگیر آنفلوآنزا از ماه ژوئن سال ٢٠٠٩ تاکنون، در فاز شش و در بالاترین سطح قرار دارد.

سازمان بهداشت جهانی در بیانیه روز دوم ژوئن خود اعلام کرده است: « در حال حاضر مناطق استوایی، به طورعمده کشورهای کارائیب و جنوب شرق آسیا، فعال ترین حوزه انتقال ویروس آنفولانزای همه گیر هستند و این مناطق که در سال ٢٠٠٩ با سطوح بسیار بالای ویروس «H1N1» روبرو بود، هم اکنون شاهد بازگشت سطوح پایین موارد این بیماری است.»

دربیانیه سازمان بهداشت جهانی تاکید شده است کشورهای جهان باید برای اتخاذ اقدامات پیشگیرانه برای محافظت از بهداشت عمومی و کنترل بیماری و شیوع آنفولانزا خود را آماده کنند.

تغییرسطح هشدار درباره ویروس «H1N1» به چرخه کاهش میزان شیوع ویروس بستگی خواهد داشت.

نحوه اتخاذ اقدامات ١٩٣ کشورعضو سازمان بهداشت جهانی به منظور کنترل و مدیریت این بیماری همه گیر و تهیه واکسن و داروهای ضد ویروسی به تصمیم دبیرکل این سازمان وابسته با سازمان ملل بستگی خواهد داشت.

سازمان بهداشت جهانی در هفته اول ژوئن تایید کرد از زمان شیوع «H1N1» در آوریل سال ٢٠٠٩، ١٨١١٤ تن جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG