لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

سازمان بهداشت جهانی: سالانه دو و نیم میلیون انسان قربانی مصرف الکل می شوند


سازمان بهداشت جهانی: سالانه دو و نیم میلیون انسان قربانی مصرف الکل می شوند
سازمان بهداشت جهانی: سالانه دو و نیم میلیون انسان قربانی مصرف الکل می شوند

بنا به گزارش «سازمان بهداشت جهانی»، مصرف بیش از حد الکل عامل مرگ و میر سالانه دو و نیم میلیون انسان در سراسر جهان است.

«سازمان بهداشت جهانی» در گزارشی که روز جمعه ( ۱۱ فوریه ) منتشر کرد، از دولت ها خواسته است تا برای جلوگیری از تداوم افزایش آمار تلفات ناشی از مصرف الکل اقدامات جدی تری به عمل آورند.

در گزارش این نهاد وابسته به سازمان ملل آمده است حدود ۴ درصد مرگ و میر در سراسر جهان با مصرف الکل ارتباط مستقیم دارد.

رانندگی در حال مستی، سرطان، نارسایی های کبدی، بیماری های قلبی و سکته از جمله عوامل عمده مرگ و میر ناشی از مصرف الکل هستند.

ملوین فریمن، وزیر بهداشت آفریقای جنوبی که در تهیه این گزارش همکاری کرده است، در جمع خبرنگاران در ژنو گفت: «الکل جان انسان ها را می گیرد و این مسئله از دیدگاه بهداشت عمومی به هیچ وجه خوشایند نیست.»

بنا به اعلام «سازمان بهداشت جهانی»، بیش از ۶ درصد مرگ مردان و بیش از یک درصد مرگ زنان در سطح جهان با الکل ارتباط داد و تقریباً ۱۰ درصد مرگ و میر بین جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال نیز به اثر مصرف الکل است.

در این گزارش جهانی به دولت ها پیشنهاد شده است که با افزایش مالیات مشروبات الکلی، محدود کردن فروش الکل و ممنوع تر کردن برخی از تبلیغات الکل، به کاهش ارقام مرگ و میر سالانه کمک کنند.

«سازمان بهداشت جهانی» از ارائه میزان قابل قبول مصرف الکل خودداری کرده و آن را به عهده کشورهای عضو این سازمان گذاشته است.

شکهار ساکسنا، مدیر بخش سلامت روان «سازمان بهداشت جهانی» می گوید اثرات مخرب الکل بین اقوام گوناگون، متفاوت است. در مقام نمونه، اقوام آسیایی بیشتر از سایر ملت ها به سرطان حنجره مبتلا می شوند.

وی همچنین افزوده است براساس دیدگاه «سازمان بهداشت جهانی» خودداری کامل از مصرف الکل، همیشه بی خطرترین روش ( پیشگیری ) است.

XS
SM
MD
LG