لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۵

سازمان بهداشت جهانی به واکسن کرونای تولیدی آمریکا و هند مجوز مصرف اضطراری داد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

سازمان بهداشت جهانی، مجوز مصرف اضطراری واکسن ساخته شده توسط شرکت «نُواوکس» آمریکا و انستیتو سرم هند را صادر کرد. این واکسن که «کوواوکس» نام دارد، نهمین واکسنی است که مجوز سازمان بهداشت جهانی را دریافت می‌کند و به برنامه جهانی کوواکس برای توزیع به کشورهای مختلف افزوده خواهد شد.

این واکسن در دمای یخچال قابل نگهداری است و از همین رو، دریافت و توزیع آن برای بسیاری از کشورها آسان‌تر از واکسن‌هایی است که نیاز به نگهداری در دمای بسیار پایین دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، صدور این مجوز نقطه عطف مهمی برای نواوکس محسوب می‌شود، چرا که این شرکت واقع در ایالت مریلند آمریکا مدتها با تأخیر در افزایش تولید دست به گریبان بوده است.

اعلام این خبر، سهام شرکت نواوکس ۶.۴ درصد افزایش یافت.

واکسن خود شرکت نوواکس که «نووکسووید» نام دارد، در حال حاضر توسط آژانس دارویی اروپا در حال ارزیابی است و سازمان بهداشت جهانی نیز گفته است ارزیابی خود را از این واکسن، به محض اعلام تصمیم این نهاد اروپایی، تکمیل خواهد کرد.

این واکسن پیشتر در اندونزی و فیلیپین مجوز مصرف اضطراری گرفته و قرار است تا پایان امسال درخواست مجوز خود را به سازمان غذا و داروی آمریکا ارسال کند.

انستیتو سرم هند، که بزرگترین تولیدکننده واکسن در جهان است، و شرکت نواوکس متعهد شده‌اند که بیش از ۱.۱ میلیارد دز واکسن به برنامه کواکس سازمان بهداشت جهانی بدهند.

XS
SM
MD
LG