لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

یک مقام سازمان بهداشت جهانی: سیستم مراقبت بهداشتی غزه در حال فروپاشی است


یک بیمارستان در غزه.
یک بیمارستان در غزه.

یک مقام سازمان بهداشت جهانی که به‌تازگی از نوار غزه بازگشته است، روز چهارشنبه گفت سیستم مراقبت‌های بهداشتی در غزه به سرعت در حال فروپاشی است و کارکنان، نیاز فوری به تجهیزات بیشتر دارند.

شان کیسی، یک مقام مسئول در سازمان بهداشت جهانی به خبرنگاران در سازمان ملل گفت: «من به چشم خود دیدم که سیستم مراقبت‌های بهداشتی در حال فروپاشی در است.»

کیسی از اوایل دسامبر، پنج هفته را در غزه گذراند و با متخصصان پزشکی و بیماران در سراسر اراضی غزه دیدار کرد.

او می‌گوید: «من هر روز بیمارانی را با سوختگی‌های شدید، با شکستگی‌های باز، ساعت‌ها یا روزها انتظار برای مراقبت در بیمارستان‌ها می‌دیدم و آنها اغلب از من غذا و آب می‌خواستند.»

کیسی تاکید کرد که آتش‌بس حیاتی ترین نیاز است؛ اما به گفته او دسترسی، توانایی جابجایی مردم و تدارکات امدادی به صورت ایمن و سریع در داخل غزه نیز به کاهش رنج کمک می کند.

در تحولی دیگر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه ۲۷ دی، در سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، گفت که طرفین درگیر در جنگ غزه «قوانین بین‌المللی را نادیده می‌گیرند، کنوانسیون‌های ژنو را زیر پا می‌گذارند، و حتی منشور سازمان ملل را نقض می‌کنند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، او با اشاره به کشته و معلول شدن غیر نظامیان که بیشتر آنان، زنان و کودکان هستند، افزود که خانه های غیر نظامیان بمباران می‌شود و آنان در نتیجه مجبور به ترک خانه‌های خود می‌شوند.

آقای گوترش همچنین با اشاره به محرومیت غیر نظامیان در غزه از کمک‌های بشردوستانه، درخواست خود را برای آتش‌بس فوری بشردوستانه در این منطقه و روند برقراری صلح پایدار بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها، بر اساس راه‌حل دو کشور، تکرار ‌کرد.

دولت جو بایدن از زمان حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل در تلاش بوده بین حمایت دیرینه آمریکا از اسرائیل و نگرانی‌های فزاینده مبنی بر کشته یا زخمی‌ شدن غیرنظامیان فلسطینی در جنگ اسرائیل علیه شبه‌نظامیان حماس، تعادلی ایجاد کند.

XS
SM
MD
LG